top of page
Search

Čo je to Performance marketing v roku 2016

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Všetci sme zvyknutí spájať performance výhradne s PPC alebo SEO aktivitami. Tak ako všetky oblasti digitálu sa aj Performance marketing veľmi rýchlo vyvýja. Dôležité je nezaspať dobu a mať vždy o všetkom prehľad. Čo to ale je ten Performance marketing v roku 2016? Dá sa stále rozprávať o PPC kampaniach a SEO aktivitách a tváriť sa, že viac nie je potrebné? Podľa mňa nie.

Performance… všetci sú performance manažéri, špecialisti. Stále vidím na FB nejaké pracovné ponuky do agentúr kde hľadajú Performance manažérov a v popise práce je napísané niečo na štýl, že budeš super guru na Google AdWords a ak sa zadarí tak občas aj nejaký ten Facebook. Jasné akože vo svojej podstate to nie je zlé, ale to sú špecialisti na PPC nie na Performance. Aspoň z môjho pohľadu..

Ako ja vnímam Performance

Performance marketing podľa mňa dávno nie je o tom, kto vie lepšie nastaviť PPC kampane v AdWordse alebo na Facebooku.. Prípadne etargete, skliku, Adforme ani nikde inde. Skladá sa podľa mňa z troch základných častí.


Kreativita, nástroje a nejaká všeobecná znalosť online resp. nadhľad a poznanie všetkých možností.


Začnem kreativitou

Kreativita vždy ovplyvňovala a vždy bude ovplyvňovať všetky kampane, či už výkonnostné alebo imidžové. V konečnom dôsledku každá kampaň má za cieľ predať.. aj keď nie možno priamo, ale z dlhodobého hladiska určite. V performance sa kreativita pomali menila aj vďaka tomu ako sa menil celý digitálny trh.

Pred asi 5 rokmi na Google evente bola prezentovaná case study konferencie (alebo to bol nejaký beh? neviem..), ktorá do Searchovej reklamy pridávala dynamicky počet zostávajúcich lístkov, ktoré sa dajú zakúpiť. Tieto reklamy mali vyššie CTRka a v konečnom dôsledku aj lepšie predaje ako ostatné searchové reklamy. To bolo 5 rokov dozadu kedy bol search asi vo svojom najväčšom boome.

Na začiatku roka 2014 už stačilo „iba“ video na vytvorenie 13 000% viac trafficu na webe a vypredanie všetkych zásob produktu. Konkrétne hovorím o Squatty Potty.

Pozri si videjko:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Vďaka tomuto videu sa reálne tak zvýšil predaj na webe, že by to nedokázala za ten istý a možno ani väčší budget spraviť žiadna PPC kampaň.

Niekedy je dobré sa proste pozrieť na všetky tie „Performance“ kampane trošku s nadhladom a dá sa vytvoriť niečo lepšie ako pol roka šperkovať Google AdWords kampaň. A hlavne.. Všetky PPC kampane majú svoje limity, pokial by sa nerobili kreatívne kampane tie Performancové by nikdy nefungovali. Čiže nebáť sa niekedy si uletieť v rámci produktu a cieľovej skupiny. Kreativitu v performance detailnejšie rozoberám v ďalšom článku.


Tools resp. Nástroje

Veľmi dôležíté je vedieť čo všetko mám k dispozícii. Či už sú to platformi na video kampane, alebo klasické PPC nástroje ako FB a AdWords, prípadne RTBčko. Potrebujem vedieť kde mám aké možnosti zobrazovania reklamy, aké možnosti cielenia, aký je tam model spoplatnenia aby som si vedel vypočítať napr. reálne náklady. Zároveň by som mal poznať analytické nástroje, ktoré mi môžu ulahčiť rozhodovanie sa pri vyberaní cieľovky, vytváraní landing pages a podobne.

Pokiaľ neviem aké všetky možnosti mám, nikdy nemôžem porovnávať relevantné nástroje a vlastne ich ani vyskúšať.

Potom je ešte jeden opačný extrém. Keď nástroje poznám, nikdy som ich nevyskúšal, ale ani o tom nemám záujem:

Pred pár týžnadmi sa na FB niekto pýtal kde osloviť nejakú cieľovku.. Nepamätám si to presne, ale odpísal som, že: „vyskúšaj GDN, možno ti bude fungovať“ odpoveď bola: „GDN z princípu nepoužívam“..

Ok veď ja si môžem myslieť, že niečo nemôže fungovať..ale prečo to aspoň nevyskúšať keď online je najlepšie merateľný priestor?

A to najdôležitejšie na záver. Knowledge

Knowledge je moje pomenovanie. Neviem, že či je úplne správne (môžeme sa dohádať v komentoch), ale má to vystihovať nejakú všeobecnú vzdelanosť v online a nadhlad nad všetko.

Keď viem aké mám všetky možnosti reklám, merania.. To je super. Vždy to potrebujete dobre skombinovať aj s kreativitou aj s milión ďalšími vecami ako landing page, message v reklamách, nejaký customer care aby ste nemali iba jednorázových zákazníkov, so špecifikáciami produktu a cieľovkami.

Na to aby ste to dokázali všetko efektívne spracovať si potrebujete vybudovať nejaký nadhľad a taký nejaký zvyk toho, že vždy hľadáte nové možnosti a nefocusujete sa na staré známe PPC, ktoré predtým nefungovalo, ale „my ho nastavíme lepšie.

V ďalších troch článkoch rozoberiem konkrétnejšie, kreativitu, nástroje a aj spomínaný knowledge.

Takže ešte raz zhrnutie. Kreativita, nástroje, všeobecná znalosť online, respektíve nejaký nadhlad pri vytváraní online stratégie. To je to čo podľa mňa najlepšie vystihuje Performance Marketing v roku 2016. Ak máš nejaký iný názor alebo chceš niečo dodať. Dole v komentoch prípadne na hello@kamilaujesky.com

Ďakujem za prečííítanie!


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page