top of page
Search

3 základné fázy online kampane – časť 1. plánovanie kampane

[vc_row][vc_column][vc_column_text]V každej online kampani by ste mali dodržiavať základné postupy, ktoré vám zabezpečia čo najlepšie výsledky. V tomto blogu nájdete 3 základné fázy, ktorými by podľa mňa mala prejsť každá online kampaň. Ak práve pripravujete online kampaň, zamyslite sa, či každou fázou prechádzate detailne. Prípadne stojí za zamyslenie, či v jednotlivých fázach vyhodnocujete všetky faktory dostatočne podrobne. A ak nie, odporúčam s tým začať čo najskôr – môže vám to priniesť lepšie výsledky.

Fáza plánovania kampane:

Touto fázou prejde určite každá kampaň. Máte myšlienku, chcete ju podporiť, prípadne viete, že idete promovať konkrétny produkt, alebo vám začína sezóna, prípadne potrebujete odpropagovať veľký výpredaj. V každom prípade ako prvá nastáva fáza plánovania kampane. Čo by ste si v tejto fáze mali určiť?

Viete na koho idete cieliť vašu reklamu?

V prvom rade potrebujete vedieť, na koho idete celú kampaň cieliť – potrebujeme určiť cieľovú skupinu. Ide o veľmi dôležitý krok a odvíjajú sa od neho ďalšie rozhodnutia a samozrejme aj celkové výsledky kampane. Cieľovú skupinu (CS) si určíte na základe typu produktu, ktorý predávate. Dôležité je zohľadniť aj historické výsledky. Viete, v ktorej CS vám najlepšie performovala predošlá kampaň na rovnaký produkt? Ideálne je cieľovú skupinu špecifikovať čo najpresnejšie. Nestačí povedať, že cieľovou skupinou sú všetci vo veku 20 – 55 rokov. Čím špecifickejšie je CS určená, tým konkrétnejšie nástroje na oslovenie správnych ľudí viete zvoliť. Okrem toho viete konkrétnejšie pripraviť kreatívu ako obrázky alebo texty. Celkový výsledok kampane je lepší.

Dôležité je zvoliť vhodný timing kampane

Akonáhle máte presne zadefinovanú CS, prichádza na rad timing – načasovanie kampane. Ak ide v kampani napríklad o sezónny výpredaj, tak máte timing určený jednoducho. Ak však neviete presne, aký timing by bol pre vás zaujímavý, môžete vyskúšať napríklad nástroj Keyword Planner od Google, ktorý vám zobrazí priemer vyhľadávania relevantných kľúčových slov k vášmu produktu, ktoré si zadefinujete. Na základe toho si viete určiť, kedy je najväčší dopyt po vašom produkte a podľa týchto informácií viete oveľa presnejšie určiť, kedy bude dobré inzerovať. Ďalšou možnosťou ako vybrať správny timing sú opäť historické dáta predaja vášho produktu. V prípade, ak vám v niektorom období v roku išiel predaj výrazne lepšie, zamyslite sa, či to bolo spôsobené práve prebiehajúcou kampaňou alebo prirodzeným dopytom. Podľa toho viete opäť dobre určiť, v akom období bude vhodné inzerovať.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Koľko penazí chcem/môžem investovať do kampane?

Timing kampane by ste mali prispôsobiť aj rozpočtu – budgetu. V prípade, že disponujete veľmi malým budgetom, nenaťahujte kampaň pridlho. S malým denným budgetom si budete vedieť iba ťažko vyhodnotiť ROI. V takom prípade je ideálnejšie malý budget rozdeliť na kratšie obdobia. Tak si budete vedieť rýchlejšie vyhodnotiť svoje investície. V prípade, že ROI bude pozitívna a kampani sa bude dariť, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či viete vyčleniť na kampaň ďalšie peniaze.

Ak viem koho chcem osloviť, kedy a aj koľko mám penazí, potrebujem už iba vedieť kde ho oslovím.

Na základe budgetu sa rozhodujete, kde budete kampaň inzerovať. Najskôr potrebujete vedieť, kde sa vaša cieľová skupina v online prostredí nachádza.

Keď sa bavíme o lokálnych webových stránkach, najviac vám asi pomôže nástrojspoznať Afinity cez Gemius Explorer, cez ktorý zistíte afinitu jednotlivých webov. Ide o nástroj, v ktorom si zadefinujete vašu cieľovú skupinu a na základe toho vám vyfiltruje SK weby, ktoré majú najvyššiu afinitu (teda najväčšiu koncentráciu) vami definovanej cieľovej skupiny.

Väčšina slovenských webov ponúka síce atraktívne vizibilné formáty ako napr. brandingy, ktoré idú “okolo” celej stránky, no problémom býva, že tieto brandingy sú väčšinou spoplatnené za CPT. To znamená, že ste spoplatnení za impresie. Ak máte nízky budget, určite radšej siahnite po PPC nástrojoch, ktoré vás spoplatňujú za klik a dokážu sa pravidelne optimalizovať.

V prípade PPC kampaní vás nemusí zaujímať, kde sa vaša cieľová skupina v online nachádza, pretože v rámci PPC nástrojov dokážete veľmi presne cieliť na vami definovanú cieľovú skupinu. Väčšina nástrojov vám aj dopredu ukáže odhady, koľko používateľov dokážete zasiahnuť. PPC nástroje – Facebook, Google, Instagram, LinkedIn, AdForm (to je síce RTB – Real Time Bidding, ale spoplatnení ste za CPC, ak si tak nastavíte) a podobne.

Pri výbere správnych reklamných systémov, cez ktoré chcete osloviť svoju cieľovú skupinu, zohrávajú úlohu aj už spomínané formáty, ktoré konkrétne systémy ponúkajú. Ak ide o Brand Awareness kampaň, mali by ste siahnuť po vizibilnejších formátoch, ktoré majú potenciál širšieho zásahu (Napríklad Facebook Newsfeed).

Ak ide o predajnú kampaň, nepotrebujete budovať Brand Awareness a môžete ísť kľudne aj cestou textových reklám (Google Search). Do úvahy prichádzajú aj lacnejšie formáty, ktoré ponúka Facebook ako napríklad Right Column. “Lacnejší formát” je síce dosť všeobecný pojem, ale v niektorých kampaniach vychádza naozaj výrazne lacnejšie.

ďalšom článku si prejdeme ďalšie dva postupy, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kampani – optimalizačnú a vyhodnocovaciu fázu.

Teším sa na diskusiu nižšie.


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comentários


bottom of page