top of page
Search

3 základné fázy online kampane časť 2. – Optimalizácia a vyhodnocovanie

[vc_row][vc_column][vc_column_text]V prípade, že pripravujete online kampaň,  mali by ste dodržiavať základné fázy, vďaka ktorým dokážete z kampane vyťažiť čo najviac. V prvom článku tejto série som písal o úvodnej fáze, a to o plánovaní kampane. V tomto článku sa budem venovať ďalším dvom fázam, ktoré by ste mali dodržiavať pri každej online kampani.

Fáza optimalizácie kampane

V momente, keď už máte za sebou plánovaciu časť kampane, s najväčšou pravdepodobnosťou spúšťate kampaň. Množstvo klientov a agentúr funguje tak, že po spustení nechá kampaň svojvoľne existovať a vyhodnotí ju až pri záverečnom reporte. Prípadne pri mesačnom reporte niečo upraví. Každá online kampaň by však mala byť pravidelne kontrolovaná a optimalizovaná. Platí to najmä pri PPC kampaniach, ktoré ponúkajú veľké množstvo funkcionalít a možností, ktoré ovplyvňujú výkon kampane.

Čo optimalizovať v kampani a čo sledovať?

Veľmi záleží na tom, aký je cieľ kampane. Ak ide o Brand Awareness kampaň, tak chcete pravdepodobne osloviť čo najväčšie množstvo používateľov za čo najnižšiu cenu. V takom prípade môžete v kampani sledovať, ktoré reklamné systémy (Facebook, Google GDN, YouTube, lokálni hráči) vám za čo najnižšiu cenu generujú najviac oslovených používateľov. Následne si zoberte do úvahy formát reklamy, ktorý zobrazujete v daných reklamných systémoch. Podľa formátu viete vyhodnotiť, či by bolo efektívnejšie presunúť časť budgetu do niektorého z už spustených médií. Cieľom je, aby ste v konečnom dôsledku oslovili väčšie množstvo používateľov. V skratke – viete jednoducho pracovať s optimálnym prerozdelením budgetu medzi rôznymi reklamnými systémami.

Optimalizovať môžete aj kreatívu. Táto optimalizácia sa viac týka predajného typu kampaní resp. kampaní, kde vám ide o návštevnosť alebo leady (lead je získaný kontakt z vášho webu, napríklad email, telefónne číslo a podobne). Ideálne je hneď od začiatku kampaň spustiť s viacerými kreatívami. Teda s viacerými verziami reklamy, ktoré púšťate v jednom reklamnom systéme.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Napríklad na Facebooku spúštate kampaň a máte v nej použité dve rozdielne kreatívy. Po veľmi krátkej dobe viete povedať, ktorá kreatíva je výkonnejšia – či už z mediálneho pohľadu (CTR, CPC a pod.), ale aj priamo z hľadiska predaja. Na základe toho viete nechať spustenú iba kreatívu, ktorá je výkonnejšia. Prípadne môžete upraviť celý message v kreatíve (message je hlavný odkaz, ktorý komunikujete v banneri, textovej reklame a podobne) na ten výkonnejší. Možnosťou je tiež nastaviť výkonnejšiu kreatívu ako východiskovú pre ostatné mediatypy, keďže na ňu najlepšie reaguje vaša cieľová skupina.

Určite sa v optimalizačnej časti kampane nezameriavajte iba na médiá, budgety a kreatívu, ale pracujte dlhodobo aj s landing page. O tom, ako najlepšie pripraviť landing page, som už písal v minulosti. Keď to zhrniem jednoducho, tak isto ako testujete rôzne kreatívy v rámci reklamných systémov, by ste mali testovať aj rôzne variácie landing page, a to hlavne, ak ide o predajné stránky, prípadne stránku, ktorá má zbierať leady. Stačí, keď zmeníte rozloženie stránky, dĺžku formuláru, headliny alebo nejaké farby. Pri každej zmene budete určite vidieť aj zmeny v správaní používateľov, a teda aj zmeny vo výsledkoch. Treba myslieť na to, že landing page by mala byť pravidelne upravovaná na základe reálneho správania používateľov. S týmito úpravami by ste ideálne mali docieliť lepšie výsledky v celej kampani.

Fáza vyhodnotenia

Po skončení kampane máte výsledky a štatistiky o všetkom, čo sa udialo. V prvom rade si určite vyhodnoťte ROI celej kampane – či investované prostriedky priniesli toľko peňazí do firmy, aby sa to reálne oplatilo. Nezabúdajte pri tomto výpočte počítať aj váš čas, fee agentúry a všetky náklady spojené s produkciou. V rámci vyhodnotenia by ste si mali nájsť konkrétne learningy – teda konkrétne fakty, ktoré vás môžu v ďalších kampaniach posunúť ďalej. To znamená, že by ste sa nemali na začiatku každej kampane učiť od nuly. Na základe predchádzajúcich skúseností by ste mali mať poznatky, ktoré vám napovedia, ako ďalšiu kampaň naplánovať.

Napríklad: dlhodobo vám na Facebooku vychádza nízka cena za preklik. Generovaný traffic vám však nedokáže reálne vykryť ROI vašich kampaní. Tým pádom je pre vás Facebook kampaň dlhodobo stratovou investíciou. Pri novej kampani sa teda sami seba spýtajte, či ho budete opäť plánovať. Áno, je to príklad veľmi zjednodušený a môžeme polemizovať o atribučných modeloch a podobne, ale pre pochopenie je to podľa mňa úplne jasné. Pravidelne si spisujte tieto learningy. Ideálne je zapisovať si ich do jedného dokumentu a pri každej ďalšej kampani budete už vo fáze plánovania múdrejší, prípadne budete vedieť lepšie nabriefovať agentúru.


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comentarios


bottom of page