top of page
Search

6 tipov ako robiť marketing funkčne, ale „lowcost“?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Nový rok je dobrý čas na spustenie nových marketingových aktivít, prerozdelenie budgetov a v tomto období si veľa klientov myslí, že má malý budget na to čo potrebuje v novom roku dosiahnuť.

Tak isto sa pravidelne a často stretávam s otázkou „Ako robiť online lacno, ale efektívne?“ Samozrejme z dlhodobého hľadiska potrebuje každá firma investovať nemalé peniaze do Online pokiaľ sa snaží rásť. Existujú, ale možnosti, ktoré môžete využívať takmer pri každom biznise, ktorý robíte online a sú v podstate lacné (ak nerátame čas, ktorý je potrebný týmto aktivitám venovať).

Spísal som 6 tipov online marketingových aktivít, ktoré sú pomerne lacné a môžu vám pomôcť naplniť vaše plány v novom roku. Všetky aktivity sú skôr dlhodobé, ale ak sa robia kvalitne mali by priniesť požadovaný efekt.

Inbound marketing

Inbound je už zaužívaný pojem v online marketingu no stále môže byť veľa marketérov a klientov, ktorí tento pojem nepoznajú. Jedná sa o marketing kde pracujete hlavne s vlastnenými kanálmi, ktoré využívate na marketing. Čiže je to pravidelná práca s contentom, práce s newslettrom, sociálnymi sieťami CRMkom a v podstate nejaká dlhodobá práca s používateľom, ktorého sa snažíte pretransformovať do customera resp. „promotera“ čiže spotrebiteľa, ktorý má vybudovaný vzťah k vašej značke.

Nebudem detailne rozpisovať čo robiť v rámci Inboundu to by bolo na samostatný blog. Najviac relevantných informácií a zároveň aj certifikát si môžete spraviť v HubSpot akadémii.

Čiže viac info čo je Inbound marketing http://www.hubspot.com/inbound-marketing a konkrétne akadémia zase na tomto linku.

Content

Samozrejme všetci všade už napísali content je king.. Áno stále to podľa mňa platí. V prípade, že dokážete generovať obsah s pridanou hodnotou pre používateľov a potenciálnych zákazníkov chodte do toho. Následne cez content viete zbierať kontakty na používateľov a pretavovať to na reálny biznis. V prípade, že aj nezbierate priamo kontakty tým, že budete generovať kvalitný obsah budete si budovať meno vo vašom segmente a používatelia sa budú ozývať priamo.

Dôležité je aby ste komunikovali rečou akou hovorí vaša cieľová skupina a aby ste naozaj vytvárali unikátny a relevantný obsah s pridanou hodnotou pre vašu cs.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

PPC reklama

Pod PPC reklamou myslím Google AdWords, Facebook, sKlik prípadne Etarget (aj keď ten na výkon mne nefungoval skoro nikdy). PPC reklamu si môžete robiť sami prípadne zabezpečiť firmu, ktorá ju bude pre vás spravovať. Tým, že v PPC sú veľmi dobré možnosti cielenia a vyhodnocovanie dokážete takéto kampane robiť naozaj efektívne a lacno. Na to aby vám to však fungovalo by ste mali spolupracovať s profesionálom alebo jej venovať naozaj dostatok času. Dôležitá nie je iba samotná PPC kampaň ale aj landing page kde budete smerovať používateľov. Preto je lepšie nechať si na úvod poradiť a zaplatiť firme / freelancerovi za consulting a naozaj pripraviť veci tak ako vám odporúčajú odborníci. Lepšie je na úvod investovať a vidieť výsledky ako to robiť celé úplne na kolene a bez efektu.

Sociálne Siete

Pri sociálnych sieťach myslím hlavne komunikáciu na sociálnej siete. Komunikujte na tej sociálnej sieti kde sa nachádza vaša cieľová skupina. Komunikujte jazykom akým hovorí vaša cieľovka. V tomto bode nebudem rozpisovať nejaké dlhé návody na to ako komunikovať kedže o tom sa už písalo veľa. Skôr je tu ten bod pre to aby ste nezabúdali aj na takúto základnú vec v roku 2016.

Konkrétnejšie o tom ako komunikovať na sociálnych sieťach som písal už dávnejšie v samostatnom článku.

Opinion leaders

Dokážete nájsť ľudí, ktorí komunikujú s vašou cieľovou skupinou a sú v tejto skupine uznávaní? Oslovte ich na spoluprácu, skúste ich sponzorovať prípadne nadviažte akúkoľvek inú zaujímavú spoluprácu, vďaka ktorej vás môžu opinion leadrs propagovať ďalej. Dohodnite sa na bártrovej spolupráci a nemusí vás to stáť veľké finančné prostriedky.

Ideálny príklad opinion leadrov je pri energetických nápojoch. RedBull má svojich leadrov v každom segmente, ktorému sa venuje, hudba, šport, umenie a podobne.. Samozrejme sú to obrovské brandy, ale dá sa na ich marketingu a práci s ich opinion leadrami naučiť veľa a pretaviť na váš biznis.

User generated content

Dokážu vaši zákazníci generovať obsah, ktorý je zaujímavý? Napríklad ako GoPro, ktoré každý deň pracuje s videami od bežných ľudí, ktorí používajú GoPro kameru? Pracujte s obsahom, ktorý pre vás vytvárajú vaši zákazníci, je to dôveryhodnejší obsah, ktorý možno nie je tak kvalitne vyprodukovaný no ľudom sa môže viac páčiť. Tento obsah potom môžete používať v komunikácii na sociálnych sieťach, na blogu, v newslettroch prípadne aj v ďalšej komunikácii.

Teraz, keď už vieš, aké marketingové aktivity je možné robiť aj lowcostovo, bude sa ti hodiť vedieť, ako kampaň naplánovať. Prečítaj si.

Zabudol som na niečo čo je dôležité? Napíš do komentu, prípadne na hello@kamilaujesky.com


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page