top of page
Search

7 spôsobov ako znížiť svoj čas na telefóne

Prečo sa obmedzovať v tom, koľko času tráviš na telefóne/pc?

Prečo by si vôbec mal/a screentime alebo čas strávený pozeraním do obrazovky telefónu alebo notebooku znížiť alebo celkovo riešiť? Kedy si si naposledy nechal/a dobrovoľne mobil doma? Naozaj, toto je super otázka na úvod článku, a ja na ňu absolútne neviem odpovedať. Aj keď idem do obchodu, beriem si telefón. Keď prídeš do reštaurácie a vidíš tam pri stole sedieť “zaľúbený” párik, ktorý len scrolluje telefón, nie je to vtipné? Alebo hrozné? Prípadne, keď ideš na pivo s kamošmi, po akej dlhej dobe začneš scrollovať na Facebooku alebo Instagrame?

Každý nech si asi na tú otázku odpovie samostatne, pre mňa je ale veľmi dôležité netráviť dlhodobo čas niečim, čo pre mňa nemá v podstate žiadny prínos. Kedže som pred rokom založil firmu, ktorá sa nám rozrástla na 15 ľudí, nemôžem si dovoliť “strácať” svoj čas na Instagrame alebo Facebooku. Keď potrebujem pracovať, tak chcem pracovať, a nie byť nonstop otravovaný a vyrušovaný sociálnymi sieťami, emailom, a celkovo mojím telefónom. Lebo potom sa stane, že z mojho 8 hodinového pracovného času mám produktívne tak 2 hodiny. Zároveň však musím povedať, že to nehajpujem do úplných extrémov, jasné, že si otvorím IG, pozriem niečo, polajkujem, ale nechcem tam tráviť hodiny denne. Okrem toho som si uvedomil, že vlastne môj čas venujem tomu, že sledujem život niekoho iného, často aj niekoho, koho vlastne vôbec nepoznám alebo ma nezaujíma, tak som sa rozhodol, že s tým niečo spravím a začal som to viac sledovať a optimalizovať.

Okrem iného mi k tomu trošku pomohlo aj toto video, ktorým je inšpirovaný tento článok a aj moje video, ktoré som k tomu natočil.

Ešte predtým, než začneme s konkrétnymi tipmi, pozri si sám/sama, koľko času si strávil/a na telefóne za posledné obdobie. Ak máš iOS, vieš si to pozrieť v Settings/Screen Time (chce to trošku novšiu verziu iOS, ale nie úplne najnovšiu).

Na štatistikách je vidieť aj to, ako som ja na tom za posledných 7 dní. Podľa mňa je to celkom dosť, aj keď vezmem do úvahy fakt, že na FB, IG a YouTube tvorím strašne veľa obsahu a niekedy idem iba reagovať na otázky a komentáre. Ja som si dal za cieľ to znížiť, a to hlavne pri Instagrame, ktorý je výrazne nad ostatnými sociálnymi sieťami.


Začni najjednoduchšie. Vypni si notifikácie.

Začnem mojím príkladom. Kedysi som mal všade zapnuté notifikácie, Messenger, Facebook, LinkedIn, Instagram, dokonca aj Twitter, ktorý je na Slovensku úplne nič. Aktuálne teraz mám zapnuté notifikácie na Správy (SMS a iMessage) a telefón a kalendár (ak mám naplánovaný meeting, príde mi reminder zvyčajne 30 minút pred). Nič iné, žiadny email, žiadne správy z WhatsApp ani odnikiaľ. Takžo fungujem už asi tretí rok, a čo je najlepšie, nikdy som nič nezmeškal, nezabudol odpísať, nepokašľal žiadny biznis ani nič. Takže za mňa, ak mám dať odporúčanie č. 1, toto je vec, ktorú by som spravil ako prvú, pretože nie je moc násilná a zároveň je extrémne funkčná. Tým, že ti nechodí denne 300 notifikácií (ak máš iOS tak vieš presné číslo zistiť v Settings/Screen Time/Tvoj iPhone a nižšie máš PickUP číslo. Ja mám za dnes 72), nemáš potrebu toľko dvíhať telefón, a tým pádom je menšia šanca, že sa zacyklíš v sociálnych sieťach alebo emailoch a podobne. Ak argumentuješ tým, že to ignoruješ, tak ich môžeš aj tak vypnúť, veď už aj tak to ignoruješ a iba podporíš to, že ak príde “super zaujímavá” notifikácia aj tak ťa nevyruší pri práci alebo pri iných aktivitách.

Nastav si deň alebo čas v dni, kedy budeš bez telefónu a PC

Spomeň si na deň, kedy si si naposledy nechal/a doma telefón. V dnešnej dobe, keď sa to človeku stane, je v podstate v strese hneď, ako to zistí až do momentu, pokiaľ nenájde svoj telefón, ktorý si nechal doma a v ňom 3 nezmyselné notifikácie, ktoré by aj tak počkali. Žijeme uponáhľanú dobu a stále chce s nami byť niekto v kontakte alebo my s niekym, kedže nám to technológia umožňuje. Nemali by sme sa ale preto stať otrokmi našich telefónov.

Najjednoduchšie je podľa mňa sa dohodnúť so svojím partnerom, že pri obede/večeri budete bez telefónu alebo zaviesť vo firme meetingy, kde budú zakázané telefóny vo všeobecnosti (všetci nechajú mobil pred miestnosťou a ak nepotrebujú, tak ani notebook nemôžu mať so sebou). A ak je tu niekto “extrémista”, tak si môže stanoviť napríklad, že každá sobota bez telefónu počas dňa. Alebo venčenie psa bez telefónu.

Nezaspávaj s telefónom, ani notebookom

Ja som tiež pravidelne pri zaspávaní scrolloval nezmyselne Facebook alebo Instagram. Vyriešil som to ale tak, že som si dal nabíjačku ďalej od postele, aby som jednak telefón nemal po ruke v noci, keď zaspávam, a zároveň ma to ráno donúti vstať pre telefón. Okrem toho som začal používať aplikáciu Habitify, kde mám ako jeden zo svojich “návykov”, ktoré sa chcem naučiť aj to, aby som nemal večer v posteli telefón ani notebook.

Off topic: Habitfy appku používam tiež napríklad na pripomínanie si tabletiek (výživové doplnky, kedže veľa cvičím, proteinového nápoja, a iných vecí, z ktorých chcem aby sa stal zvyk. Odporúčam všetkým).

Vedľajším účinkom zaspávania bez zariadení je to, že sa ti bude vylučovať viac melatonínu a tvoj spánok by mal byť kvalitnejší.

Nastav si obmedzenie na telefóne a PC

Dnes si už vieš priamo v telefóne nastaviť limit pre rôzne aplikácie. Vo videu ukazujem, ako sa to robí v iOS (ak máš Android, budeš si to musieť pogoogliť, ale je to veľmi podobné). Ja som si nastavil na sociálne siete a entertainment aplikácie limit 20 minút na deň. Samozrejme netreba byť v strese, ak tento čas prečerpáš máš stále možnosť “posunúť” si limit o ďalších 15 minút alebo ignorovať to na celý deň. Toto obmedzenie funguje naozaj dobre a veľakrát sa mi stane, že reálne prestanem scrollovať po tom, ako vybehne ten limit (takže si ho nepredĺžim).

Pre mňa je to ešte trošku náročnejšie, kedže som marketér a robíme strašne veľa obsahu na sociálne siete, chcem si občas prečítať komentáre, chcem vedieť zareagovať na direct messages, takže niekedy si predĺžim svoj denný limit s tým, že chcem iba zareagovať na nejaké otázky, no realita je taká, že odpoviem na otázky a potom sám seba prichytím o 5 minút neskôr ako scrollujem. To je hroznéééé, ale deje sa to.

Každopádne featurka, ktorá je dostupná aj na iOS aj na Android, je funkčná a odporúčam ju každému nastaviť.

Potom je tu ešte možnosť obmedzovať si napríklad rôzne stránky na PC. Tieto tooly som začal používať už asi pred 5 rokmi, ale momentálne nepoužívam žiadny tool, ktorý by mi obmedzoval navštevovanie rôznych stránok počas dňa ani na rôzne limity. Tým, že sa telefóny stali také výkonné, realita je taká, že som všetok svoj “voľný” čas trávil na telefóne, takže mne v podstate stačí obmedzovať si telefón. Ale ak máš často problém s tým, že scrolluješ na PC Facebook úplne bezhlavo, odporúčam napríklad appky ako: RescueTime (platená), SelfControl (Mac), Freedom.to (platená) a keď to hodíš do Google, nájdeš veľa ďalších možností. Každopádne zamyslel by som sa nad tým, že či je to vôbec v dnešnej “mobile first” dobe potrebné (to mobile first myslím v tom kontexte, že pravdepodobne najviac času na sociálnych sieťach trávime aj tak na mobiloch).

Odinštaluj si appky, ktoré ťa vyrušujú

Ja som si asi pred 4 mesiacmi odinštaloval z mobilu Facebook a odvtedy na ňom trávim naozaj oveľa menej času (čo sa dlho kompenzovalo Instagramom, ale tam som si nastavil obmedzenie, tak už je to v pohode). Každopádne, čo je dôležité povedať, nič mi neuniklo. Hlavne teraz. keď už je aplikácia pre Facebook a Messenger samostatne, nemá ti z appky Facebook čo chýbať. Teda aspoň ja to tak naozaj mám, že tam nepotrebujem vidieť v podstate nič a iba som tým zabíjal svoj voľný čas. Tak isto v telefóne nemám žiadne hry a vždy si hry stiahnem iba pred tým ako viem, že sa budem niekde extrémne nudiť. Napríklad pred dovolenkou, keď viem, že budem 10 hodín v lietadle a podobne. A hneď po dovolenke odinštalovávam. Takže ak ti v reporte “Screen time” vybehne niečo, kde tráviš veľa času a je to zbytočné, tak zváž odinštalovanie appky. Jasné, že ja trávim veľa času v emailoch a sms, a tie si neodinštalujem, lebo potrebujem túto komunikáciu k práci, ale ak by tam bola nejaká hra alebo sociálna sieť, riešil by som to buď obmedzením alebo komplet odinštalovaním. Okrem toho, ak si odinštaluješ Facebook appku, a máš nastavené obmedzenie screen time, je meraný čas strávený na Facebooku cez prehliadač. Takže ti to ten Facebook aj tak po 20 minútach blokne (môj prípad).

Keď pracuješ, odlož telefón bokom

Keď potrebuješ pracovať, nechceš, aby ťa tvoj telefón vyrušoval a nechceš scrollovať bezhlavo Facebook 30 minút a potom so stresom robiť úlohu, ktorá má byť hotová do 20 minút. Pre človeka je najjednoduchšie, keď má pred sebou tažkú úlohu “odbehnúť” si na Facebook alebo Instagram, trošku sa naštartovať alebo odreagovať, alebo inšpirovať. No a sa ani nenazdá a už tam strávil 20 minút zbytočným scrollovaním.

Takže jednoduchá, ale veľmi účinná rada, keď potrebuješ pracovať alebo sa učiť, odlož si svoj telefón bokom. Vypni si zvonenie alebo si ho daj do úplného Do not disturb módu a začni pracovať. Nie je nič lepšie ako si takto zvýšiť svoju produktivitu a znížiť reálny screen time na mobile.

Čiernobiely screen na mobile

Ja som toto reálne nikdy nevyskúšal a asi ani nevyskúšam, dokonca som ani nevedel, že takéto nastavenie existuje, ale “ževraj” to dokáže výrazne znížiť používanie telefónu. Každopádne v iOS (neviem ako to je na Android) si vieš nastaviť svoj telefón tak, aby jeho obrazovka bola čiernobiela. Kedže v dnešnej dobe trávia ľudia najviac času na Instagrame, je logické, že všetky tie nadupané fotky a videá sa ti asi nebudú chcieť pozerať čiernobielo a asi ťa to reálne nebude baviť scrollovať. Ako píšem, nemám to vyskúšané, ale ak s tým máte niekto skúsenosť alebo to vyskúšate, dajte mi vedieť. Zaujíma ma, aký to má vplyv na človeka.

Aké sú tvoje tipy?

Budem veľmi rád, keď dole v komentároch vyzdielaš nejaké tvoje tipy, ako bojovať s časom stráveným na obrazovkách a ako optimalizuješ svoju produktivitu v tomto smere.

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho aj svojim kamošom, aby si mohli trošku viac užívať život a byť menej otrokmi svojich zariadení.

Comments


bottom of page