top of page
Search

Aké ciele treba sledovať pri Online videu?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Asi sa nemusíme vôbec baviť o tom, že online video je trend. Všetci o ňom rozprávajú, všetci sa ho snažia robiť. Málokto ho však vie spraviť naozaj dobre, a ešte menej ľudí a firiem si vie online video dobre vyhodnotiť.

Stanovte si cieľ videa

Tak isto ako pri všetkých ostatných online formátoch, aj pri online videu by ste mali vedieť, aký cieľ by malo plniť.

Ak má byť video čisto záležitosť Brand Awarenessu, snažte sa, aby vaša značka bola čo najskôr vidieť vo videu, ktoré chcete vytvoriť. Zároveň si pre video, ktoré je zamerané na zvýšenie povedomia o vašej značke, stanovte relevantné ciele. Ciele môžu byť napríklad:

Reach – zásah ľudí vo vašej cieľovej skupine

Dopozeranie videa – ak počas videa rozprávate o výhodách vašej firmy, prípadne iné zaujímavé benefity, ktoré chcete odkomunikovať, pozrite si, v ktorých sekundách sa nachádzajú tieto informácie, a následne si pozrite, či prehratia, ktoré ste dosiahli, boli také dlhé, aby ste dané benefity odkomunikovali.

Brand Awareness/AdRecall – cez YouTube dokážete jednoducho zmerať tieto ukazovatele. YouTube ponúka takzvaný BrandLift – prieskum ľudí, ktorí videli vašu reklamu vs. ľudia, ktorí vašu reklamu nevideli a porovnanie, ako daná reklama zvýšila povedomie o značke, prípadne zapamätateľnosť reklamy. Jediná podmienka, ktorú na BrandLift musíte splniť, je minimálny spend 3500 EUR za týždeň na YouTube.

BTW: Viem, že aj Facebook ma nejakú formu Brand Liftu, ale ešte som to neskúšal ani nevidel, čiže ak máte niekto skúsenosť, podeľte sa v komentoch pls, ja nerád píšem o veciach, o ktorých neviem.

Ako vyzerá YouTube Brand Lift?

Nižšie prikladám screenshoty z Google prezentácie o tom, čo je Brand Lift, ako vyzerá a aké otázky sa dajú položiť používateľom.

Video môže aj predávať

Ak chcete pomocou videa priamo predávať vašu službu alebo produkt, viete to určite tiež dosiahnuť. Mali by ste ale k takémuto videu pristúpiť trošku inak než pri Brand Awareness videu.

Jasne dajte divákovi najavo, čo od neho chcete

Ak chcete, aby divák vášho videa/video reklamy vykonal nejakú konkrétnu akciu, pomenujte ju priamo vo videu. Úplne ideálny prípad je, ak máte vo videu ľudí, ktorí niečo hrajú alebo rozprávajú na kameru – aby zahrali resp. odnavigovali ľudí k akcii, ktorú chcete. Čiže, ak chcete, aby sa človek z videa preklikol na vašu stránku, povedzte to priamo vo videu. Ideálne nech hlavný hrdina videa ukáže na miesto odkial sa dá prekliknúť. Ja som si takéto ukazovanie na linky skúšal v Marketing Backstage, kde som pred každým rozhovorom začal vetou “Predtým, než sa začneme rozprávať s hosťom, dajte nám subscribe na YouTube kanál” a ukázal som na miesto, kde sa dá priamo kliknúť. Odkedy som to začal robiť, zdesaťnásobili sa nám počty subscriberov z videí.

Ciele pre video, ktoré má predávať

Ak vám ide o subscribe, merajte počty ľudí prihlásených do subscribe. Ak ide o testovacie jazdy, merajte priamo tie. Ak vám ide o návštevu webu, označte si samostatne cez UTM dané video a zmerajte si priamo návštevy a podobne.

Dôležité je si uvedomiť, že video naozaj dokáže predávať, a neplní iba funkciu Brand Awarenessu. Je treba iba sledovať iné parametre a pristúpiť k tomu inak (jasné call to action, konkrétne benefity produktu/zľavy a podobne.)

Česká Škoda na evente Google Think Video, ktorý sa konal 15.11. v bratislavskom Babylone, predstavila case study ich kampane, kde cieľom kampane bol zber leadov na testovacie jazdy. YouTube video bolo najvýkonnejším formátom zo všetkých použitých formátov v kampani (vrátane štandardných performance formátov) a tento cieľ dosiahli hlavne preto, že v začiatku videa hlavný predstaviteľ, ktorý sedel v aute, povedal priamo na kameru “Ak si chcete objednať testovaciu jazdu, kliknite sem” a ukázal hore na “kartu” na YouTube, z ktorej ste sa priamo preklikli na web, kde ste si testovaciu jazdu mohli objednať.


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page