top of page
Search

Dôležitý je nadhľad, vyladené technické detaily nestačia

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Na asi všetkých svojich prednáškach, prezentáciách, workshopoch a kurzoch sa snažím vysvetliť ľuďom, že nie je až tak dôležité vyriešiť všetky detaily kampane. Oveľa dôležitejší je nadhľad v celom online marketingu. V tomto článku sa budem snažiť čo najviac vysvetliť toto moje rozmýšľanie a verím, že vám viacerým pomôže lepšie pristupovať ku kampaniam ako takým.

Na Slovensku máme veľa odborníkov na konkrétne nástroje, ako napríklad Google AdWords, Google Analytics, Facebook a ďalšie mediálne a analytické nástroje. Každý z týchto odborníkov ovláda takmer dokonale jeden, max. dva nástroje, s ktorými pravidelne pracujú. To je samozrejme všetko super a takýchto odborníkov potrebujeme. Zároveň je však veľmi dôležité, aby sme mali odborníkov, ktorí dokážu všetko prepojiť a nájsť logiku medzi jednotlivými kanálmi. Presne o tom by mal byť nadhľad, o ktorom hovorím.

Tzv. Big picture pohľad

Samozrejme, potrebujete vedieť veľmi veľa o Facebook-u, Google AdWords, RTB systémoch a o analytických nástrojoch, aby ste dokázali vedieť relevantne vyhodnotiť, čo je pre vás alebo vášho klienta naozaj dobré. No na tzv. Big picture pohľad nepotrebujete vedieť o každej jednej novinke v Google AdWords, ktorých je za mesiac 5. Tak isto nepotrebujete vedieť o všetkých Facebook novinkách. A to až do momentu, kým nezačnete riešiť nejakú konkrétnu kampaň alebo smerovanie. Vtedy si už veľmi jednoducho všetky informácie dohľadáte online. Na to už nám ten Google predsa vymysleli.

Ako získať takýto nadhľad?

Jediná možnosť ako dokážete v rámci online vnímať veci s nadhľadom, sú reálne skúsenosti v kampaňami. Potrebujete si prejsť viacerými kampaňami, cielením, vymýšľaním kreatívy a všetkého okolo, aby ste pochopili, ako to celé funguje a aby ste sa naučili na vlastných chybách (a tiež na chýbách iných), čo robiť lepšie a efektívnejšie.

Zároveň potrebujete vedieť aspoň základné rozdiely medzi Facebook a AdWords reklamou, ktoré formáty sú vhodné na brandovú časť kampane, ktoré zase na performance časť kampane, kde fungujú aké modely nákupu, aby ste vedeli lepšie a efektívnejšie minúť budget.

Keď máte všetky tieto informácie, tak to dokážete spojiť do jedného celku a vďaka tomu pripraviť relevantnú online stratégiu, na základe ktorej by vám mali kampane fungovať.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Jeden človek nemôže robiť všetko

Na to, aby ste mohli aplikovať do praxe takýto nadhľad a vnímanie kampaní ako celku, je dôležité si uvedomiť, že na to budete potrebovať viac ľudí.

Ak chcete vytvárať kvalitné online stratégie, tak sa musíte venovať vytváraniu online stratégií. Nemôžete byť expert na Google AdWords, ktorý denne strávi 6 hodín s tým, že optimalizuje kampane. Tak isto nemôžete byť full time social media manager, lebo 90% vášho pracovného času strávite na Facebooku. Samozrejme, ideálne je prejsť si týmito fázami a naučiť sa čo najviac, ale ak to chcete pretaviť do niečoho komplexnejšieho, musíte sa vzdať svojej absolútnej odbornosti v jednej téme a začať vnímať súvislosti.

Prečo je dôležité mať nadhľad pri kampaniach?

V konečnom dôsledku je odpoveď na túto otázku úplne jednoduchá. Mali by ste vedieť pripraviť lepšie a efektívnejšie online kampane. Na základe toho, že si budete vedieť vyhodnotiť všetky faktory a budete vedieť vziať do úvahy všetky možné premenné, by ste mali vedieť pripraviť kvalitnejšiu stratégiu. A vo finále na základe toho aj celkovo lepšiu online komunikáciu.

Takže ak to mám zhrnúť do pár bodov:

Nadhľad vs. detaily: Ak chcete byť odborník na Google AdWords – potrebujete detaily. Ak chcete riešiť komplexné online stratégie, nepotrebujete vedieť o všetkých novinkách úplne všetko a teda “nezabíjajte” s tým čas. Nadhľad je dobrý pri komplexných online stratégiách. Vybudujete si ho reálnymi skúsenosťami na kampaniach.

Okeej, teraz už vieš, prečo pri kampaniach dôležitý nadhľad. V tomto mojom článku sa dočítaš, kedy pri kampaniach využívať Google Search a prečo je to tak.


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page