top of page
Search

Je v dnešnej dobe ešte SEO dôležité?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]V dnešnej dobe plnej RTBčiek, content marketingov, prieskumníkov sa možno zabúda na základ, a to, že ľudia stále viac vyhľadávajú. A hlavne stále viac z mobilov. Nie som SEO špecialista, nikdy som ním ani nebol, ale kedže riešim online marketing cca 9 rokov, tak som s nim veľa prichádzal do styku dlhodobo. Je jasné, že ľudia stále viac a viac vyhľadávajú, lebo výsledky Google sú stále viac relevantnejšie, a tým pádom ľudia dostávajú jednoducho a rýchlo relevantnú odpoveď. Tak prečo by to nerobili častejšie.

Čo si niektorí klienti neuvedomujú pri SEARCHI

Veľa SK klientov začína svoj online marketing tým, že chcú byť na prvých priečkach v Google vyhľadávaní. Tu si treba najskôr uvedomiť, že či ich produkt/služba alebo brand sú vôbec vyhľadávané v online, a či sa teda majú kde vôbec zobrazovať. Ak niekto predsa nepozná značku, nebude ju Googliť.

No a potom, ak už viete, že ľudia vyhľadávajú kľúčové slová, pri ktorých sa chcete zobraziť, tak sú 2 možnosti ako sa vo vyhľadávaní zobraziť.

Prvou možnosťou je Google AdWords – search kampane – čiže spustíte si kampaň a za každé kliknutie na reklamu zaplatíte podľa toho, aká je konkurencia pri daných kľúčových slovách a aká je relevancia vašich reklám a podobne.

Druhou možnosťou je SEO. Čo je určite dlhodobejšia záležitosť a výsledky môžete vidieť až po pár mesiacoch, zatiaľ čo reklamu spustíte v priebehu pár minút. Často sa deje, že klient platí za SEO služby (content, technické úpravy webu, rozumný linkbuilding), ale stále nevidí výsledky.

Je teda potrebné sa dostávať na úvodné priečky vo vyhľadávaní cez SEO (organické pozície) alebo stačí, keď zaplatíte reklamy?

Veľmi jednoduchý pohľad na túto tému nám poskytnú slajdy, ktoré som si požičal od Randa Fishkina z MOZu, ktorý mal túto prezentáciu na WebSummite 2017.

V následujúcich grafoch je vidieť, ako ľudia klikajú na Organické (SEO) výsledky vs. Platené (Google AdWords – search) výsledky.

Z následujúcich grafov je jasne vidieť, že ľudia majú oveľa väčšiu tendenciu klikať na výsledky, ktoré nie sú označené ako reklama. Čiže na organické výsledky. Možno vás zaujalo na slajdoch aj to, že veľká časť ľudí na odkazy vôbec neklikne. Rand vo svojej prezentácii hovoril o teórii, s ktorou absolútne súhlasím.

Ak Google bude zobrazovať tak dobré výsledky vo vyhľadávaní, že hneď po vyhľadaní vám zobrazí odpoveď, ktorú ste hľadali, s najväčšou pravdepodobnosťou nabudúce, keď budete potrebovať odpoveď na nejakú otázku, automaticky pôjdete vyhľadávať na Google. Čiže jednoduchá rovnica: Vyhľadávanie + kvalitný výsledok = väčšie množstvo vyhľadávaní a teda väčšie množstvo potenciálnych klikov na platenú reklamu, a teda väčšie revenue pre Google.

Celú prezentáciu Randa Fishkina z Web Summitu, o tom aké sú trendy v SEO na rok 2018, si môžete pozrieť na tomto odkaze.


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page