top of page
Search

Kedy využívať Google Search v kampaniach?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Na Slovensku je taký zvyk, že každý klient, ktorý začína s online marketingom, chce v prvom rade Google Search. Je to dané najmä tým, že je to najpoužívanejšia forma reklamy. Klient si vie hneď predstaviť, ako ho stovky zákazníkov okamžite nájdu. Okrem toho, Google dlhodobo edukuje malých a stredných podnikateľov, ktorí síce nevedia v online úplne fungovať, ale Google Search si zapamätajú.

Je dôležité si uvedomiť, že Google Search vôbec nie je vhodný reklamný „nástroj“ pre každú firmu. Musíte spĺňať základné predpoklady na to, aby vám kampaň v Search-i fungovala. Tým nemyslím žiadne technické predpodklady ani vymoženosti, ktoré musíte dokladovať do Googlu.

V tomto krátkom článku zhrniem dva scenáre: kedy inzerovať v Google Search a kedy neinzerovať v Search-i, lebo je to zbytočné.

Kedy neinzerujte v Google Search

Jasné, že inzerovať tam môžete kedykoľvek. V nižšie uvedených prípadoch to však nebude mať žiadny efekt a nemali by ste teda očakávať, že tým zachránite svoju firmu.

Vašu firmu alebo produkt nikto nepozná

Toto viete veľmi jednoducho zistiť. Ešte pred tým, ako poviem, kde to viete zistiť, tak vysvetlím, prečo v prípade, že vašu firmu alebo produkt nikto nepozná, nebude pre vás Google Search fungovať. Je to jednoduché – ak idete predávať nový produkt, ktorý nikto nepozná, tak ho logicky nikto nebude vyhľadávať. Tak isto – keď nikto nepozná vašu firmu, tak ju nikto vyhľadávať nebude. Síce môžete spraviť to, že budete inzerovať na konkurenciu, to však nie je vždy efektívne.

V každom prípade, Google Search reklama je založená na reálnom dopyte používateľov. To, či je dopyt po vašom produkte zistíte jednoducho cez Google Keyword Planner – nástroj, v ktorom si viete pozrieť počty vyhľadávaní kľúčových slov, ktoré sú pre vás relevantné.

Slovo „relevantné“ je veľmi dôležité. Ak idete predávať produkt – napr. novú eko peňaženku (sorry za takú blbosť, ale podstata je dôležitá) – nebudete inzerovať na kľúčové slová „vianočný darček“, ani „darček pre otca“. Ľudia, ktorí vyhľadávajú takéto kľúčové slová, hľadajú skôr mainstreamové produkty, ktoré potrebujú zohnať a nebudú sa zoznamovať s vašou novou eko peňaženkou.

Ľudia budú síce klikať aj na vašu reklamu, ale s vysokou pravdepodobnosťou preinzerujete veľa peňazí za málo predajov.

Váš produkt je v segmente, ktorý je ťažké vyšpecifikovať cez vyhľadávanie

Tu je ideálnym príkladom segment podnikateľ. Ako si vyšpecifikujete podnikateľa cez vyhľadávanie? Podnikateľ vyhľadáva rovnaké výrazy ako „bežný“ človek. Odchytíme ho cez vyhľadávanie zákonov? Alebo cez vyhľadávanie informácií o zakladaní firiem? Na to má takmer každý podnikateľ nejakého človeka alebo firmu, ktorá mu to zabezpečuje. Ak nemá, tak áno – síce začne googliť, ale v tom momente keď hľadá podnikateľ takúto firmu, tak hľadá iba takú firmu (ak ste taká firma, good for you). Len veľmi ťažko mu predáte niečo iné (váš CRM systém, Forbes predplatné, a podobne), aj keď sa na vašu reklamu pravdepodobne pozerá správny človek. Reálne je veľmi málo pravdepodobné, že sa vám podarí oddeliť „bežných“ ľudí od podnikateľov na základe vyhľadávacích fráz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Podnikateľ je síce iba príklad, ale skúste sa rovnako zamyslieť vždy, keď plánujete Google Search kampaň. Naozaj tieto kľúčové slová vyhľadávajú ľudia, ktorých chcem osloviť?

Iný príklad – CRM systémy. Ak niekto nevyhľadáva priamo tie, tak nemáte ako zistiť, že sa vaša reklama zobrazuje potenciálnemu zákazníkovi. V takomto prípade je teda dobré nastaviť reklamu vo vyhľadávaní iba na konkrétne kľúčové slová ohľadom CRM. Síce budete mať nižší zásah, ale bude relevantnejší.

Kedy inzerovať v Google?

Samozrejme, v opačných prípadoch ako sú spomenuté vyššie. Zároveň odporúčam vždy dopredu pozrieť vyhľadávanosť kľúčových slov vo vašom segmente, tak isto aj silu konkurencie, na základe ktorej si viete určiť aspoň približne prepočet, vďaka ktorému budete vedieť, či sa vám reklama oplatí alebo nie.

Najsprávnejší čas, kedy inzerovať v Google, je vtedy, keď chce používateľ niečo priamo kúpiť, objednať, rezervovať. Teda chce vykonať nejakú konkrétnu akciu. To, že ju chce vykonať, zistíte na základe vyhľadávaných kľúčových slov. Vykonanie akcie musí byť na vašej stránke po kliknutí na reklamu čo najjednoduchšie. Preto odporúčam inzerovať v Google Search iba vtedy, ak máte reálne čo ponúknuť používateľovi na svojej stránke.

Chce kúpiť mobil? Pošlite ho na stránku, kde konkréte ten mobil predávate. Nie na váš e-shop. Konkrétne na ten daný telefón. To, ako správne pripraviť stránku pre používateľov tak, aby vykonali želanú akciu, sa dočítate na tejto superskej stránke, ktorú všetkým ukazujem, a aj tak sa nikto nepoučí a nepoučí… 🙂

Posledný dôležitý fakt pri Google Search

Ak robíte reklamu v Google Search – zasiahnete iba tú časť trhu, ktorá už je pripravená nakúpiť. Používateľ si vyhľadá kľúčové slovo (službu, produkt), a vtedy sa začína online boj o prvé pozície a o to, aby používateľ klikol práve na váš web. Ak si chcete rozšíriť vaše pôsobenie a zväčšiť si tak základňu potenciálnych zákazníkov, musíte začať robiť aj iné reklamy ako iba Google Search. Google Search nikdy nebude reachový (zásahový) formát reklamy, ktorý oslovuje masy. Vždy oslovuje iba ľudí, ktorí sú už viacmenej rozhodnutí nakupovať. Oslovujte aj používateľov v iných nákupno-rozhodovacích fázach. Dobrý framework je SEE, THINK, DO, CARE, v ktorom si používateľov rozdeľujete podľa ich správania do rôznych segmentov a využívate rôzne nástroje a message na ich oslovenie.

Pamätajte si – ak je dopyt, choďte do Google Search reklamy. Ak nie je, vytvorte ho najskôr inou formou reklamy a následne môžete využiť Google Search naozaj efektívne. A v mojom ďalšom článku sa dočítate, prečo je v online dôležité mať nadhľad.

Ak mal pre teba tento článok význam – SHARE. Ak nemal, napíš mi na pisesblbosti@kamilaujesky.com a niečo vymyslíme. 


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Комментарии


bottom of page