top of page
Search

Nedávajte si ten pop-up na stránku! Každý hneď odíde a už sa nevráti

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Téma o pop-up oknách – či už sú to bannery, alebo zber leadov, prípadne promovanie nejakej vlastnej akcie – je rozoberaná už veľmi dlho. Veľa marketérov jednoznačne hovorí, že dať si pop-up okno na ich web je z dlhodobého hľadiska v podstate úplné peklo a návštevníkom to pokazí dojem z celého webu.

Ja som si takéto pop-up okno dal na web asi pred pol rokom. Má za cieľ zbierať e-mailové adresy od používateľov. Dokonca to mám tak nevychytané, že pýta adresu aj od používateľov, ktorí mi ju už raz dali. Bohužiaľ, nedá sa to nejako normálnejšie nastaviť, pokiaľ používatelia neprídu cez nejakú kampaň.


Predtým, ako som dal na web tento pop-up zber e-mailov, som testoval aj iné možnosti. Mal som „zberač“ e-mailov čisto pod článkom. Testoval som jeho rôzne variácie v grafickom spracovaní. Tak isto ešte na staršej verzii blogu bol ten zberač aj v takej „pravej lište“ vedľa článku.

Na online marketingu a celkovo na online prostredí je super to, že si dokážeme všetko rýchlo vyhodnotiť. Preto sa snažím stále všetkým vysvetľovať, že nič v online by nemalo byť považované za finálne riešenie. Z dlhodobého hľadiska by sa malo všetko vyvíjať a upravovať.

Ja som si vyhodnotil všetky možnosti zberu e-mailov a teda možnosti tvorby databázy na svojom webe. Jednoznačne najlepšie mi vyšlo pop-up okno. Ako je vidieť na číslach nižšie za posledné obdobie:


CTR, ktoré v tomto prípade znamená pomer impresií vs. reálne vyplnené e-mailové adresy, je na úrovni 4,71%. Keď si vezmem do úvahy priemerné CTR (teda mieru prekliku – impresie vs. kliky), ktoré sa pohybujú pri banneroch na úrovni 0,1% – 10% podľa formátu, tak ja dosahujem veľmi dobré výsledky, kedže nepočítam iba klik, ale reálne vyplnenú adresu.

Na svojom webe som skúšal aj A/B test tohto pop-up okna a keď som použil túto verziu…


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]…mal som asi o polovicu horšie výsledky. Nemám už presné čísla, lebo som ten A/B test omylom celý vymazal. V každom prípade, takáto verzia pop-upu u mňa vôbec nefungovala.

Okej, CTR (resp. v tomto prípade by sme to mohli nazvať aj Conversion Rate) je jedna vec. Niektorí marketéri mi tvrdili, že z dlhodobého hľadiska prídem o návštevníkov webu, ktorí budú „nasratí“ a už sa nevrátia.

Tu som sa pozrel na štatistiku v Google Analytics a konkrétne na New vs. Returning visitors. V tejto štatistike sa dlhodobo držím na 44% returning a 56% new visitors. Jediný výrazný pokles bol v máji, kedy som vyhral súťaž Bloger roka a nová návštevnosť na webe vystrelila vysoko. Tam bol pomer New vs. Returning na úrovni 26%.

Čiže ani z dlhodobého hľadiska som o návštevnosť neprišiel tak, ako marketéri tvrdili, že sa stane.

Je teda dobré mať na svojom webe akýkoľvek pop-up?

No minimálne na mojom to vychádza v pohode. V online nie je dobré generalizovať takéto „poznatky“, čiže to, či to bude dobré aj na vašom webe, nechám na váš reálny test. Nebudem tu strielať do vetra úvahy ako veľa marketérov rado robí 🙂

Vytvorte si vlastný pop-up a otestujte

Len taký tip na záver. Ja mám tento pop-up vytvorený cez GetSiteControl.com. Ide o veľmi jednoduchý tool. Priamo v tomto toole dokážete vytvárať aj A/B testy. Máte tam pekné predrobené šablóny a podobne. Konkrétne ja mám nastavený pop-up tak, že sa zobrazí na každej podstránke, vždy po 25 sekundách. Skúste, otestujte, dajte vedieť.

Prípadne, ak už máte nejaké výsledky alebo vlastné skúsenosti, budem rád, ak sa o ne podelíte v komentároch.

Pri testovaní pop-upov, landing page či reklamy, určite príde vhod môj starší článok – sprievodca A/B testami.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page