top of page
Search

Prečo by firmy mali uvažovať ‘digital first’?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]O tejto téme som už viackrát rozprával na rôznych prezentáciách a teraz som si uvedomil, že som o tom ešte nepísal. Preto tento článok a v ňom moje myšlienkové pochody, ako si myslím, že by mali značky a agentúry v dnešnej dobe uvažovať.

Aký je rozdiel medzi Mobile a Digital first?

Mobile first je prístup k dizajnu stránky alebo aplikácie, v ktorom sa ako prvé dizajnujú stránky pre mobilné zobrazenie – tak, aby boli všetky prvky minimalizované, ale s tým, že stránka alebo aplikácia má stále plnohodnotnú funkciu, na ktorú je určená.

Následne sa stránka alebo appka preklápa aj do desktopovej verzie. Vďaka tomu, že na mobile boli minimalizované prvky, desktopová stránka je čistejšia a v konečnom dôsledku sú obe verzie (mobil aj desktop) prehľadnejšie, rýchlejšie a môžeme teda povedať, že kvalitnejšie.

Ak mám ‘mobile first’ zhrnúť jednou vetou, ide o minimalizovanie prvkov na webe tak, aby aj používateľ s mobilným zariadením mal plnohodnotný zážitok z webu.

Digital first je opačný komplexný prístup pri komunikačnej kampani. V prípade, že som veľká firma a chcem pripraviť zaujímavú kampaň, hneď v úvode vo fáze nápadov by som mal rozmýšľať nad tým, ako sa tieto nápady dajú rozpracovať v online tak, aby som maximalizoval používateľský zážitok z kampane, ktorú pripravujeme. Hneď od začiatku je potrebné zamýšľať sa nad tým, čo všetko v kampani vieme natočiť / naanimovať, kde a ako to vieme použiť v online. Až následne by sa malo začať uvažovať nad klasickým 15, 30 alebo 45-sekundovým televíznym spotom, prípadne inou ATL adaptáciou (OOH a pod.)

Zhrnutie ‘digital first’ jednou vetou: maximalizovanie možností v kampani tak, aby sme čo najviac využili digitálne prostredie a tým používateľom priniesli lepší zážitok z kampane.

Príklad Digital first uvažovania

Použijem príklad kampane Vianočná reklama podľa FunFónistov, ktorú riešil Orange spolu s agentúrou Wiktor Leo Burnett.

Kedže som bol pri tejto kampani priamo, tak presne viem ako prebiehala, a preto ju aj uvádzam ako príklad.

Cieľom kampane bolo priniesť zaujímavú komunikáciu pre FunFón počas vianočného obdobia, v ktorom je najväčší pretlak reklamy. FunFón ako samostatný brand Orange-u určite nemá také budgety ako ostatní operátori, čiže cieľ bol – byť dostatočne videný počas tohto vianočného ošiaľu.

Kedže FunFón mal aj priestor na TV reklamu, chceli sme ho samozrejme využiť. Ak by sa v tejto kampani uvažovalo štandardným spôsobom, pripravil by sa nejaký TV spot, ktorý by sa potom adaptoval do online a rozdistribuoval by sa cez sociálne siete, YouTube a FB videá. Keďže sa tu ale uvažovalo ‘digital first’, tak sa použil úplne iný postup.

Začalo sa rozmýšľať nad tým, ako čo najviac vyťažiť z online, a následne to adaptovať do TV. Tak vznikol koncept Vianočná reklama podľa FunFónistov.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Na Facebook-u FunFónu ľudia vyberali prostredie, v ktorom sa reklama bude odohrávať, vymýšľali rýmovačky, ktoré v reklame zaznejú a zároveň vyberali aj postavy, ktoré sa cez Facebook casting prihlásili a následne si zahrali v reklame.

Celé to vyberal Pišta Lakatoš, čo je hlavná postava FunFónu, cez livestreamové animované videá na Facebooku.

Následne sa zo všetkých súťaží a livestreamových aktivít vyskladal spot, ktorý bol aj v online, aj v TV.

Vďaka ‘digital first’ uvažovaniu sme kampaň v online ťahali 4 týždne a následne sme mali k dispozícii spot, ktorý išiel v online a aj v televízii. Fanúšikov FunFónu celý koncept bavil a na záver, keď videli, že skutočne všetko ovplyvňovali, boli nadšení. Úplná win-win situácia pre značku a pre fanúšikov.

Tu je ešte case study priamo z WLB o kampani.


Na Engage Prague – konferencii organizovanej Social Bakers sa dokonca hovorilo o ‘social first’. Čo to je?

Tak ako som vyššie písal, keď ‘digital first’ je v podstate maximálne využitie online prostredia pre vašu kampaň, potom ‘social first’ je ešte o krok ďalej.

V dnešnej dobe sa veľmi veľká časť online komunikácie odohráva práve na sociálnych sieťach. Sociálne siete nám zároveň ponúkajú najrôznejšie formáty pre reklamu a posty – 360° video / fotky, live videá a podobne.

Preto Ján Řezáb /zakladateľ Social Bakers/ podotkol, že by sa nemalo uvažovať ‘digital first’, ale ‘social first’, keďže sociálne siete nám ponúkajú najväčšie množstvo rôznych digitálnych vychytávok, ktoré dokážu ozvláštniť naše digitálne kampane.

TV Spot a adaptácia do Online

Veľa firiem si myslí, že v dnešnej dobe stačí zobrať ATL spot a adaptovať ho do online a že majú vystarané. Na tomto grafe je pekne vidieť, že ako je dobré vyskladať online spoty. Ešte predtým ako prejdeš očami na graf, tu je krátke vysvetlenie. Online je oveľa dynamickejšie prostredie. Používatelia na Facebooku trávia nad jedným postom v priemere okolo 2 sekúnd (podľa toho, či sú na mobile alebo na desktope). Preto im nemôžete v online ukázať video, ktoré si dlho buduje nejaký príbeh a na záver príde rozuzlenie. Jednoducho, ak ich nezaujmete na začiatku, scrollujú hneď na ďalší post.


Ak potrebujete vysvetlit viac obrázok tak mi kludne napíšte: cotenobrazok@kamilaujesky.com – napíšem k tomu viac. (Ano ten email je reálny)

Zhrnutie: je dobré uvažovať najskôr digitálne, zamýšľať sa nad tým, čo dokážeme s daným konceptom kampane vyťažiť najskôr v online a až následne, ako to adaptovať do ostatných nosičov.


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page