top of page
Search

Rozdelenie komunikácie na Sociálnych sieťach

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Väčšina značiek komunikuje na sociálnych sieťach. Veľa z nich si pravidelne pripravuje content plány, ktoré si schvaľujú s agentúrami. Content plán je určite dobrá vec a mala by si ho pripravovať každá jedna značka. Čo by však nemali zabúdať je nechať si priestor či už finančný, ale aj časový na vytváranie kreatívneho obsahu, ktorý sa nedá dopredu plánovať.

Tak isto netreba zabúdať na konzistenciu medzi ATL komunikáciou a komunikáciou na sociálnych sieťach. Na to aby to celé mohlo fungovať správne a aby sa klienti a agentúry mohli zamerať na každý detail na sociálnych sieťach je dobré si komunikáciu logicky rozdeliť.

Twitter vo svojich prezentáciach používa takúto schému komunikácie:


Aj keď je to schéma, ktorú používa Twitter je dobre aplikovateľná aj na iné sociálne siete. Kampaň je v nej rozdelená na dve základné časti.

Plánovaná komunikácia, ktorú si z dlhodobého hladiska dokážete naplánovať a dopredu pripraviť. Konkrétnejšie sa táto komunikácia delí na Dennú a Kampaňovú komunikáciu.

Neplánovaná komunikácia, ktorá buď reaguje na aktuálne situácie vo svete a v online svete, ktoré značka dokáže relevantne pretaviť na zaujímavý content alebo reaktívna komunikácia čo je v zjednodušenej forme “odpoveď na komentáre”. Táto schéma má z môjho pohľadu logiku a je potrebné zamerať sa na všetky typy komunikácií, ktoré sú v nej spomenuté aj pri plánovaní budgetu, ktorý si chcete vyčlenit na komunikáciu na sociálnych sieťach. Nižšie rozoberiem všetky typy komunikácií, ktoré sú spomenuté v schéme a pokúsim sa priblížiť môj pohľad na každú jednú z nich.

Plánovaná — Denná komunikácia To je presne tá, ktorá najčastejšie zlyháva. Väčšinou sú to posty, ktoré nemajú žiadnu pridanú hodnotu čo je obrovská škoda kedže práve touto komunikáciou by sme mali používateľom na sociálnych sieťach odovzdávať nejakú pridanú hodnotu. Pri tejto komunikácií je dôležité počítať s tým, že ju budete musieť (minimálne na FB) podporovať boostovaním aby sa reálne dostala k relevantným používateľom. Túto komunikáciu si ešte môžete deliť podľa toho koho oslovujete a aký máte produkt. Napríklad na edukatívnu, produktovú, zameranú na engagement, čiže nejakú zábavnú a podobne. Toto delenie už však závisí od konkrétneho produktu/služby, ktorú poskytujete a cieľovej skupiny.

Plánovaná — Kampaňová komunikácia Už z názvu je asi všetkým jasné o čo ide. Je to komunikácia, ktorá sa odvoláva na nejakú konkrétnu kampaň. V prípade väčších značiek to môže byť adaptácia ATL kampaní do online. Ako ďalší príklad môže byť napríklad obdobie back2school kedy veľa značiek komunikuje. Viete, že sa blíži dané obdobie tak si dopredu naplánujete a pripravíte kampaň. V tomto prípade sa do content plánu, ktorý je pripravený pridajú nejaké príspevky, ktoré sú prepojené s kampaňou prípadne sa použijú aj čisto reklamné formáty v rámci sociálnych sietí. Keďže ide o kampaň je jasné, že ju bude treba podporiť platením lebo asi nebude mať reálnu pridanú hodnotu pre používateľov a pokial nepojde o nejaký pokus o virál tak sa to asi samo šíriť nebude. Čiže podporením tohto typu komunikácie zase zabezpečíte to, že sa vaša kampaň v rámci sociálnych sieťach dostane medzi relevantných používateľov.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Neplánovaná — LIVE Dôležité je si uvedomiť pri oboch typoch neplánovanej kampane to, že je potrebné ich robiť. Veľa krát som sa stretol s tým, že klient má presne stanovený budget na komunikáciu na sociálnych sieťach, v ktorom počíta maximálne s Dennou, Kampaňovou a Reaktívnou časťou komunikácie. V prípade, že si klient vyčlení budget na Neplánovanú LIVE komunikáciu dokáže rýchlo a kreatívne reagovať na aktuálne situácie vo svete a tým dokáže vygenerovať obsah, ktorý sa s najväčou pravdepodobnosťou stane virálny prípadne dosiahne veľmi dobré výsledky v engagemente. V prípade, že sa aj nestane virálny môžete sa stať trendsetterom v komunikácií na sociálnych sieťach kedže veľa značiek túto komunikáciu ešte nemá dobre zvládnutú. Sociálne siete nám ponúkajú vynikajúci priestor na rýchle reagovanie na situácie preto by sme túto možnosť mali využiť v svoj prospech.

Príklady Neplánovanej LIVE komunikácie: Reakcia Snickers keď Luis Suarez po tretí krát (sa mi zdá, že to bolo tretí krát) kusol vo futbalovom zápase súpera:

Reakcie značiek keď sa v Amerike oficiálne povolili homosexuálne manželstvá:

Príkladov je veľa pre inšpiráciu staší trošku Googliť.

Neplánovaná — Reaktívna komunikácia Túto časť komunikácia má už veľa značiek pomerne zvládnutú, ale stále sa nájdu príklady, ktoré dokazujú, že treba aj túto časť komunikácie značkám a agentúram pripomínať. Príklad:

Je to tá najjednoduchšia a najprirodzenejšia časť komunikácie. Niekto nám zareaguje na náš príspevok prípadne priamo na wall otázkou, sťažnosťou alebo akým koľvek komentárom, ktorý si žiada reakciu. My ako značka, či agentúra, ktorá ma značku na starosť úplne prirodzene zareagujeme, odpovieme na otázku prípadne ak ide o stažnosť snažíme sa to pozitívne vyriešiť jak pre zákazníka tak pre značku. Áno vyzerá to úplne jednoducho no ako je vidieť aj na príklade značky, ktorá pravidelne komunikuje na príspevky, ktoré si žiadajú reakciu neodpovedá.

Čo hovoríte na takéto rozloženie komunikácie na Sociálnych sieťach? Riadite sa inou schémou alebo stratégiou?

K dobrej komunikácii patrí aj dobrý obsah. Spísal som pár tipov a nástrojov na jeho vytváranie. Prečítaj si.


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page