top of page
Search

Snapchat! Naozaj dobrý komunikačný kanál alebo buzzword?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Pred pár dňami som sa stretol s kamošom Kuxom o ktorom som vedel, že už viac krát bol robiť prednášky o Snapchate a že si na ňom celkom ulietava. Ja sám som sa dlho Snapchatu bránil a nechápal som celkom jeho UI a preto sa mi do toho moc nechcelo. Preto som si s ním dohodol stretko aby mi povedal čo a ako funguje na Snapchate. Pár dni na to som mu poslal otázky aby sme sa spoločne s vami podelili o info o Snapchate.

Krátke intro do Snapchatu. Keď vznikol Snapchat bol často spájaný so sextingom – teda ľudia si tam medzi sebou chatovali a vymienali nahé fotky, ktoré sa automaticky mazali. Časom sa to vytrácalo a Snapchat v dnešnej podobe nie je určite zameraný na sexting.

Na Snapchate sa tvoria fotky/videá a dajú sa dať do „verejného“ feedu tak, že ich vypublikujete ako „My story“ v tom prípade si môže túto story 24 hodín pozrieť ktokoľvek, kto vás sleduje. Neexistuje tam žiaden používateľský profil, kde by ste si spätne pozerali všetky videá alebo niečo podobné. Preto ak chce byť niekto na Snapchate úspešný musí tvoriť obsah pravidelne.

Tak a teraz rozhovor s Kuxom:

Kuxo – kto si vlastne a čo robíš? Viacerí ľudia ťa poznajú ako človeka, ktorý sa pohybuje okolo hudobnej scény. Ako si sa dopracoval k Snapchatu?

Hudba je pre mňa veľmi dôležitá, no miesto v produkcii Grape festivalu som vymenil za online marketing. Som digitálny čučpajz a robím v PS:Digital na pekne znejúcej funkcii Head of Visual Communication. Keďže sa venujem vizuálnym a contentovým témam, prirodzene sa zaujímam aj o Snapchat a rôzne iné aktuálne trendy. K Snapchatu som sa ale dopracoval úplne prirodzene ako bežný používateľ, patrím medzi early adopters a Snap je pre mňa momentálne rovnako bežná sieť ako taký Facebook alebo Instagram. Nerád by som ale vyzeral ako človek, ktorého jediná téma je Snapchat, mám aj iné 🙂

Rozumím. Nevyznieva to, že sa zaujímaš iba o Snapchat, ale tak celkom si ho tlačil a prezentoval. Povedz mi čo je podľa teba Snapchat? Je to nová telka?

Áno, je. Doba sa posunula a ľudia už nemajú záujem o telku, ktorá im servíruje denný seriál o 20:15. Zároveň ale prirodzene každý z nás chce jednoduchý prísun daily trash informácii v bulvárno-ľahkej podobe. Chceme ich ale prijímať vo svojom čase, kedy chceme, ako dlho chceme a mať nad tým kontrolu. V tomto je Snapchat ideálna telka – zapneš si ju kedy chceš, jednotlivé veci na seba nenaväzujú, vždy chytíš a čo je dôležité – v tejto telke hrajú tvoji kamoši a obľúbené celebrity…

Kto sú influenceri na Snapchate (Globál aj SK) ?

Dlho sme boli presvedčení, že u nás vedie Pil C (približne 15k view na Stories), ale prednedávnom ma prekvapil kamarát Expl0ited, ktorý máva na svojom Snape 17-20k views a na spoločnom účte, ktorý majú s frajerkou Momou majú dokonca okolo 22k view. Globálne ruluje DJ Khaled a pre mňa je zaujímavý napríklad Gary Vaynerchuck.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Kto je bežný konzument obsahu zo Snapchatu?

Momentálne hlavne mladí, ale postupne sa to posúva vekovo vyššie. Pravdou je, že UX/UI tejto appky je hrozné a málokto na prvý krát pochopí, čo tam má robiť a čo kde nájde. Ono je to tak aj naschvál, keďže tvorcovia Snapchatu chcú, aby ich appku využívali hlavne mladí a snažia sa odradiť ich rodičov – aby nesledovali svoje deti a aby celkovo nepoužívali appku.

Veľa krát vidím stories, ktoré sú úplne totálne odveci, zlé vizuálne bez pridanej hodnoty. To je podľa teba zlý obsah na Snapchat?

Snapchat je na tom podobne ako Youtube a youtuberi. Nie je dôležité, aby bol každý diel tip top. Oveľa dôležitejšia je frekvencia. Jednoducho – tvoji fans musia na Snapchate stále (priebežne) dostávať tvoj content.

Pričom na FB je content (a context) úplny king, na Instagrame vedie forma (krásny obrázok, hoci aj bez pointy), ale na Snapchate ani jedno z toho. Opakujem – frekvencia je key.

Máme nejaké SK štatistiky na Snapchat?

Nemáme. Vlastne nemáme žiadne čísla. Nevieme koľko ľudí koho followuje, ani žiadne demografické údaje. Pracujeme len s počtami views na My Story a odhadom od brucha môžeme povedať, že na Slovensku je vyše 100 000 snapchatérov.

Veľa ľudí hejtuje Snap, tak isto to bolo aj s FB keď začínal, myslíš, že to bude mať rovnaký trend ako FB, že to vystrelí a budú tam všetci mladí?

Už vystrelil a všetci mladí tam už sú. Dokonca je tam aj kopec ľudí, ktorí si zo Snapchatu robili pred pár týždňami srandu a odmietali tam svoju prítomnosť. A dnes mám od nich vo feede 10 videí. Snapchat je proste na vlne mega hypu a nezdá sa, že by zastavoval. Uvidíme, kam to povedie – nový FB to ale nebude, také parametre nemá.

Máš nejaké tips & tricks na Snap? Alebo odporúčanie pre niekoho, kto by chcel na Snape byť významný trendsetter?

Buď vymakaný a Snapchat použi len ako ďalší komunikačný nástroj. Je to skvelý doplnok, ale málokedy funguje ako solitér. Sleduj mňa na @mrtnkx a ak chceš ďalšie triky a tipy, ozvi sa mi na mail alebo na Snapchate 🙂


Díky Kuxo za rozhovor! A pridajte si ho na Snapchate a nezabudnite aj na mna @kamil.aujesky prípadne oskenujte ten obrázok nižšie.


Ste na Snapchate? Čo sa vám na ňom páči / nepáči? Dajte vedieť v komentároch. Pár tipov, trikov a info som popísal aj o Twittri, Instagrame a Generácii Y, môžeš si ich prečítať tuto.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page