top of page
Search

Sprievodca A/B testami #2 – resp. krátke zhrnutie

[vc_row][vc_column][vc_column_text](Pôvodne som tento článok chcel spraviť štýlom „manuál“ ako s nástrojmi pracovať, mám asi 30 screenshotov a chcel som strašne veľa vysvetlovať, ale potom som si uvedomil, že aj tak bude nalepšie keď si to každý skúsi sám a tak sa naučí s nástrojmi pracovať.)

Tento článok nadväzuje (ako je logické aj z názvu) na Sprievodca A/B testami #1. Rozdeliť som to chcel len z toho dôvodu aby v jednom článku nebolo veľa informácií a aby sa to dalo nejako rozumne prečítať.

V prvom článku sú informácie o tom čo všetko je možné testovať a na ktoré veci sa zameriavam ja. V tejto druhej verzii si prejdeme dva konkrétne nástroje, cez ktoré vytváram A/B testy.

Nebudem ich rozoberať úplne do hĺbky lebo viem, že aj tak si to človek najviac osvojí až keď reálne nástroj vyskúša. Nástroje na A/B testing, ktoré budem riešiť:

3. Google Analytics Existuje viac možností online nástrojov, ale pre bežného používateľa a klienta, ktorý nespenduje tisíce mesačne majú význam z mojho pohľadu hlavne VWO a Optimizely. Tie budem riešiť trošku podrobnejšie nižšie.

Čo je dôležité aj VWO aj Optimizely fungujú drag&drop čiže nepotrebujete žiadne programátorské zručnosti, stačí keď si na web hodíte jeden kód (niečo ako Google Analytics kód) a všetko funguje.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]VWO aj Optimizely ponúkajú 3 základné možnosti testov:

1. A/B test Máte jednu stránku a chcete si na nej otestovať, že či vám napríklad vymazanie niektorých polí vo formulári nezvýši mieru konverzie. Nastavíte A/B test kde si v editore označíte polia, ktoré chcete vymazať, vymažete, upravíte aby to vyzeralo normálne a spustíte. 2. Split URL test Rozdiel medzi klasickým A/B testom a Split url je ten, že v split URL testujete viaceré url adresy. To znamená, že nevytvárate zmeny na stránke v nástroji, ale máte to už pevne nakódené. 3. Multivariate test V tomto teste môžete naraz upraviť viacero prvkov na stránke a A/B nástroj automaticky vyhodnotí, ktorá kombinácia prvkov je najefektívnejšia. (Odporúčam pri vysokej návštevnosti lebo inak nebudete vedieť vyhodnotiť výsledok)

VWO ponúka aj Heatmapy, Dotazník a iné funkcie.. ale riešiť budem iba A/B. Optimizely ponúka aj Personalizáciu webu, ale to budem riešiť samostatne.

Google Analytics Cez Google Analytics dokážete riešit split URL testy.

Čiže ak máte reálne nakódovaných viac verzií landing page tak viete tieto verzie medzi sebou testovať. Potrebujete na to však buď Experiments API alebo tieto nastavenia vyriešiť cez Google Tag Manager. Popravde nikdy som to takto neriešil a príde mi to zbytočne komplikované keď existujú nástroje ako VWO alebo Optimizely. Ak s tým však máte niekto skúsenosť podeľte sa v komentároch. Díík. Tento článok je v podstate s málo informáciami, ale odporúčam vyskúšať tieto nástroje a to vám zaberie hodinku dve kým si tam všetko poklikáte.

Ak by ste chceli riešiť nejaký A/B test a potrebujete poradiť kludne napíšte kamil.aujesky@gmail.com môžeme o tom prehodiť pár emailov.

Inak pred pár dňami ľudia z Pizza SEO vyhodili super článok o A/B testoch headlinov v článkoch.

A keď už viete, ako testovať, prečítajte si aj, aké metriky je v kampaniach dobré sledovať.


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page