top of page
Search

Tipy a nástroje pre vytváranie contentu

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Tento článok je venovaný vytváraniu obsahu a nástrojom, ktoré vám pri vytváraní obsahu môžu pomôcť. Na úvod článku vám ponúknem pár zaujímavých tipov a úvah, ktoré sa vám pri vytváraní obsahu zídu. Nižšie je zoznam konkrétnych toolov, ktoré môžete začať používať.

Úvodné tipy, ktoré sa môžu hodiť:

  1. Keď vytvárate video pre online, nezabudnite na tento fakt – viac ako 80% videí na Facebook-u si ľudia prehrávajú bez zvuku. To znamená, že video by malo mať význam aj bez zvuku.

Na to je dobrá vychytávka. Keď uploadnete video najskôr na YouTube, tak pri editovaní videa je možné do neho pripraviť titulky. Je to veľmi jednoduché a minútu videa máte natitulkovanú tak do 5 minút. Následne si môžete vyexportovať titulky vo formáte .srt a tento súbor uploadnúť k Facebook videu. Tak máte ihneď otitulkované aj Facebook video a nemusíte sa viac o nič starať.

  1. Keď neviete, odkiaľ čerpať inšpiráciu na vytváranie obsahu, vyskúšajte:

Pozrieť konkurenciu – aký obsah vytvárajú? Kedy? Viete obsah vytvoriť lepšie ako konkurecia?

Pozrieť, čo je vyhľadávané cez nástroje, ktoré spomínam nižšie

  1. Generujte obsah, ktorý má pridanú hodnotu. Z môjho pohľadu, v online ide hlavne o tieto dva typy pridanej hodnoty:

Pridaná hodnota vo forme edukácie – prínosu pre človeka, ktorý skonzumuje daný content

Pridaná hodnota vo forme zábavy – keď niekto potrebuje vypnúť, mal by ho obsah “zabaviť” – tým však nemyslím, že sa musí smiať. Video by ho malo baviť. Niečo ako Caseyho Daily vlogy. Tieto videá neboli vyslovene vtipné. Ale vďaka tomu, že každý deň Casey zažíval niečo nové a zaujímavé, ho sledovali milióny ľudí a stal sa aj YouTuberom roka za minulý rok.

Oukej, dosť bolo obkecov. Nižšie ponúkam zoznam nástrojov, ktoré sa vám môžu zísť pri vytváraní obsahu. Samozrejme – foto, video a hudobné banky vznikajú stále nové a nie je problém si ich vygoogliť. Tak isto ako rôzne nástroje. Verím však, že to pre mnohých z vás môže byť užitočný zoznam. Budem ho pravidelne aktualizovať, takže ak máte tip na nejaký tool alebo vychytávku, ktorá by tu určite nemala chýbať, napíšte mi na tools@kamilaujesky.com.

Tipy na konkrétne nástroje:

Nástroje, ktoré vám povedia, či vytvárate relevantný obsah:

Google KeyWord planner – nástroj, ktorý väčšina z vás pozná. Ide o tool, v ktorom zadáte rôzne kľúčové slová a Google vám povie, koľko krát sú tieto slová vyhľadávané mesačne vo vami zvolenej lokalite (napríklad Slovensko). To vám môže pomôcť pri rozhodnutí, aký obsah vytvárať.

Google Trends – je druhá vychytávka od Google, kde si v sekcii Explore môžete pozrieť trendové vyhľadávania v rôznych kategóriách. Veľmi rýchlo tak získate prehľad o tom, čo je vyhľadávané a kde máte zamerať svoju pozornosť pri vytváraní obsahu.

Nástroje na vytváranie grafiky pre sociálne siete:

Canva – tool, ktorý používam aj ja. Je to easy-to-use nástroj, v ktorom máte preddefinované rôzne rozmery na sociálne siete napr. Post na Facebook, Reklama na Facebook, Cover fotka a podobne. V tomto nástroji je veľa free materiálu a vzorov, ktoré môžete použiť, ale môžete pracovať aj s vlastnými fotkami. Ja v ňom pripravujem obrázkové posty na Facebook. Uploadnem fotky z fotobanky, ktorú používam a dopíšem text, ktorý potrebujem.

Ďalšie nástroje plnia v podstate podobnú funkciu ako Canva. Reálne mám skúsenosti iba s Canvou, takže ostatné nechávam na vaše vyskúšanie.

FotoJet

Fotor

Gravit

Pablo – od Buffer[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Nástroje na postovanie na sociálne siete:

Dlhšie som hľadal tool, cez ktorý budem postovať na svoje sociálne siete a budem s ním úplne spokojný. Tu ide hlavne o osobné preferencie, čo sa týka výberu nástroja.

Na úvod by ste si mali odpovedať na otázku: Kde všade chcem postovať? Tým sa vám môže zúžiť prvý výber. Následne je to už o detailných funkciách, ktoré jednotlivé nástroje majú / nemajú.

Hootsuite – nástroj, ktorý používam ja, pretože cez tento nástroj môže za mňa postovať moja social media manažérka obsah na LinkedIn, Facebook, Facebook súkromný profil a aj na Twitter. Zároveň vidím celý obsah v jednom prehľadnom mesačnom kalendári.

Kontentino – slovenský nástroj s množstvom funkcií, možnosťou schvaľovania postov od klienta, čo môže zjednodušiť prácu pre account manažéra.

Buffer – veľmi podobný nástroj ako HootSuite, avšak neponúka ucelený kalendár, kde by boli všetky sociálne siete a ich posty.

Zoomsphere – komplexný nástroj na manažovanie sociálnych médií, kde okrem postovania môžete riešiť priame správy na stránku, označovať si rôznych fanúšikov a vytvárať analýzy. Tento nástroj je drahší ako ostatné, ale zároveň komplexnejší.

Okrem spomenutých nástrojov dávam do placu ďalší slovenský zaujímavý nástroj Boosterberg. Nie je to priamo social media planning tool, ale dokáže social media manažérom zjednodušiť tonu práce. Cez tento nástroj si na základe preddefinovaných možností nastavíte automatické pravidlá, ktoré keď sa splnia, tak boostnu post na vašej Facebook stránke. Napr. keď môj post dosiahne XY klikov, boostni ho za XY eur. Alebo – ak môj post dosiahne organický reach XY% z mojich fanúšikov, boostni post za XY eur.

Sledujete výkonné posty a následne ich automaticky boostujete na základe vlastných pravidiel, čo uľahčuje výrazne prácu. Ak máte veľa obsahu na viacerých Facebook stránkach, ušetrí vám hodiny práce.


Nástroje na vytváranie infografík:

Infografiku je vhodné vytvoriť, keď máte väčšie množstvo zaujímavých dát a chceli by ste ich zvizualizovať tak, aby boli pre používateľov atraktívnejšie na prezeranie. Ideálne je, keď máte tieto dáta a zadáte ich svojmu grafikovi a on ich krásne spracuje. Nie každý si však grafika môže dovoliť. Pre týchto ľudí sú tu užitočné nástroje, cez ktoré infografiku vytvoríte svojpomocne.

Canva

Easel.ly

Piktochart.com

Infogr.am

Venngage.com

Na dobrý obsah potrebujete dobré fotky.

Ja používam fotky výhradne z jednej fotobanky, kde som si našiel presne vizuálny štýl, ktorý mi najviac sedí. Nižšie ponúkam zoznam viacerých fotobánk, ktoré ponúkajú free fotky aj na komerčné účely (samozrejme si to pred použitím fotky radšej overte):

https://unsplash.com/ – túto používam ja, tak ju ignorujte pls 🙂

http://thepatternlibrary.com/ – ak by ste potrebovali nejaké patterny

https://foodiesfeed.com/ – free food obrázky

Keďže všetky štatistiky ukazujú, že ľudia stále viac a viac konzumujú video, určite sa vám zídu aj hudobné banky, ktorými môžete obohatiť svoje video tak, aby bolo ešte atraktívnejšie pre používateľov.

Free hudobné banky:

Prečo zostať pri vychytaných nástrojoch na content, keď si môžeš zefektívniť aj ostatnú prácu? Spísal som zoznam nástrojov, ktoré ti pomôžu zvládnuť milión vecí, ktoré denne riešiš.

ZDIEĽAJ


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Commentaires


bottom of page