top of page
Search

Viete, aké sú základné rozdiely medzi Facebook a YouTube videom?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Na úvod iba v krátkosti, prečo sa vôbec venovať online videu. Z webu Consumerbarometer, kde si viete pozrieť rôzne štatistiky, napríklad aj o slovenských používateľoch v kontexte online videa, je štatistika, ktorá hovorí, že viac ako polovica (konkrétne 53 %) používateľov vo veku 16 – 54 sleduje online video denne.

Zaujímavá je aj štatistika, ktorá hovorí, prečo používatelia sledujú online video. Na TOP 3 priečkach sú od najväčšieho dôvodu zoradené:

  1. To be entertained/inspired – Zabaviť sa, inšpirovať sa

  2. To relax/escape – Oddýchnuť si

  3. To learn something new – Naučiť sa niečo nové

Podľa mňa je to veľmi dôležitá informácia, keď chcete tvoriť online video a rozmýšľate, či ten obsah nie je moc náučný alebo zároveň, či to nie je iba vtipný/zábavný obsah a či to bude fungovať.

Aké sú základné rozdiely na najväčších video platformách v dnešnej dobe, na Facebooku a YouTube?

Cca 85 % bez zvuku vs 98 % so zvukom


Podľa Hootsuite, nástroja na postovanie na sociálne siete, je na Facebooku 85 % videí prehrávaných bez zvuku. Facebook priamo nezverejňuje (pokiaľ mám informáciu) priamo túto štatistiku. Naopak YouTube ju zverejňuje veľmi rád, pretože na YouTube je až 98 % videí prehratých so zvukom.

Keď sa nad tým zamyslíte trošku v kontexte, je to logické. Na Facebook pristupuje veľké množstvo ľudí v práci, alebo cez telefón na cestách v autobusoch a v ďalších rôznych situáciách, kde si video nemôžu prehrať so zvukom. Zároveň na Facebook idete pozerať novinky od rôznych kamarátov a z rôznych stránok preto aj 71 % používateľov Facebooku uviedlo v prieskume, že keď idú na Facebook, nevedia vlastne, čo chcú pozerať. Na druhú stranu, na YouTube je až 65 % ľudí, ktorí vedia, čo chcú pozerať. To znamená, že idú pozerať konkrétny obsah, konkrétne video alebo kanál, a teda sú pripravení na to, že si ho pustia so zvukom, lebo vedia, čo môžu cca očakávať.

Formát 1:1 alebo 9:16 vs 16:9

Pokiaľ stále pripravujete na Facebook a YouTube iba jeden formát videa, mali by ste to už konečne zmeniť.

Buffer, opäť aplikácia na postovanie na socálne siete, spravil test, ktorý publikovali v marci v minulom roku, kde im vyšli rôzne ceny pri rôznych formátoch videa.

Na Facebook sa odporúča video s pomerom strán 1:1, ktoré oproti klasickému 16:9 formátu zaberie v mobilnom newsfeede až o 78 % viac priestoru. Prečo teda zadarmo nezabrať viac priestoru, aby si vás potenciálne všimlo viac používateľov?

Zároveň im však v teste vyšli zaujímavé výsledky, a to, že na mobile bol formát videa 1:1 lacnejší a na desktope bol zasa lacnejší formát 16:9. Čiže, ak rozmýšľate nad cielením na mobilné zariadenia, mali by ste ísť určite formátom 1:1.

A možno nie je vôbec na škodu zamyslieť sa nad formátom 9:16 – čo je formát na výšku, aký poznáme napríklad v stories. Tento formát zaberie ešte viac priestoru, a predsa stories sú aktuálne asi najväčším trendom v oblasti videa.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

3 sekundy vs 30 sekúnd


Základný rozdiel je už v samotnom počítaní videoviews. Naschvál som túto informáciu nedal ako prvú, lebo verím, že už veľmi veľa ľudí, ktorí pracujú s online na Slovensku vie, že je rozdiel medzi počítaním Video Views na Facebooku a YouTube. Štandardne Facebook počíta vzhliadnutie videa už po 3 sekundách pozerania videa (aj bez zvuku).

Pri YouTube je to počítanie celkom odlišné. Za videnie sa započíta až pozretie videa aspoň do 30 sekúnd a v prípade, že je video kratšie ako 30 sekúnd, tak si používateľ musí pozrieť celé video a až v tom prípade sa video view započíta.

Rôzne formáty video reklamy

Bez sprievodného banneru vs so sprievodným bannerom

V tejto časti sa chcem venovať formátom, ktoré nám video reklama ponúka.

Facebook nám ponúka video reklamu v podľa mňa 3 základných formátoch: Newsfeed video reklama, Odporúčané video, Instagram Stories video reklama.

Facebook newsfeed reklama

Môže sa zobrazovať samostatne ako video reklama (čiže samostatný post), ale zároveň sa môže zobrazovať ako “midroll”, to znamená, že už pozeráte nejaké video, ktoré je dlhšie a po chvíľke sa vám zobrazí video reklama.

Odporúčané video

Reklama, ktorá sa zobrazí po tom, ako si rozkliknete nejaké video, ktoré chcete pozerať a keď ho dopozeráte, Facebook vás automaticky zoscrolluje nižšie na ďalší post, kde už bude vaše reklamné video.

Instagram Stories video reklama

Je reklama, ktorá sa zobrazí medzi storieskami, ktoré si prezeráte na instagrame.

YouTube ponúka možnosti Instream reklamy a Discovery Ads

Instream sú reklamy, ktoré sa zobrazujú ako preroll, midroll a majú k dispozícií aj companion banner – čiže banner, ktorý sa zobrazí v pravej hornej časti vedľa videa a je tam zobrazený aj po tom, ako človek dopozerá/preskočí reklamu. Čo je super vec, kedže tento companion banner slúži ako reminder, keď ste už reklamu videli.

Dôležitá vec sú Bumper Ads – kvôli tomuto formátu aj vznikla táto časť o formátoch reklamy. Aj keď Facebook ponúka veľke množstvo rôznych reklamných formátov, nemá podľa mňa k dispozícií niečo ako Bumper Ad, čo má YouTube. Ide o max 6 sekundovú nepreskočiteľnú reklamu (preroll, midroll), ktorú viete doplniť o spomínaný companion banner – teda banner 300×60, ktorý aj po prezretí ostane vpravo hore ako dobrý call to action prvok.

Čo je super na Bumper Ad je ich cena. Keď pozerám priemerné štatistiky v našich účtoch samsiDigital, tak je jasne vidieť, že Bumper má oproti klasickým dlhším prerollom až 10-krát nižšiu cenu. Pamätám si na YouTube evente, kde bol Bumper prezentovaný, sa spomínala cena sa mi zdá 6-krát nižšia ako klasický preroll. No nám to performuje oveľa lepšie.

A aby som kompletne uzavrel tieto formáty, tak musím spomenúť Discovery Ads, čo je reklama, ktorá sa na YouTube zobrazuje ako “odporúčané videá”. My máme napríklad takúto reklamu pustenú na Marketing Backstage, kedže ide o 30 minútové videá s veľkou pridanou hodnotou, je nezmysel, aby sme robili Preroll reklamu, keď sa naša reklama môže zobrazovať pri rôznych marketingových videách ako odporúčané.

Šíriteľnosť/Viralita

V tejto časti za mňa jednoznačne vyhráva Facebook. Jasné, aj na YouTube sú virálne videá, ktoré majú až miliardy zhliadnutí, no mechanikou akou funguje Facebook a ako je jednoduché na Facebooku dať share, koment, ktorý potom vidia vaši priatelia alebo like, je Facebook jednoznačne platforma, kde sa dá jednoduchšie zaujímavým obsahom dosiahnuť viralita.

Live video

A nakoniec je dobré spomenúť aj LIVE video, kedže ide o video formát, ktorý je k dispozícii. Aj na YouTube aj na Facebooku je možné robiť Live video.

Na Facebooku stačí mať nainštalovanú aplikáciu Facebook a každý by mal mať k dispozícii robiť Live video na pár klikov.

Na YouTube musíte mať verifikovaný váš YouTube kanál, čo nie je nič náročné, len zopár klikov na www.youtube.com/verify (neviem o nijakých podmienkach, o minimálnom počte subscriberov ani som to nikde nenašiel, viem, že na monetizáciu je potrebných aspoň 1000 subs, čo ja už mám, a preto možno aj na Verify – ak máte niekto info, kľudne pls doplňte do komentárov).

Takže, aby som to uzavrel, online video je trend a je dobré ho robiť – nie všetci to dokážu a vedia, ale ak patríte k tým, ktorí online video pravidelne vytvárajú zamyslite sa nad odlišnosťou formátov na Facebook a YouTube a prispôsobte tomu vaše video.


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page