top of page
Search

Zjednodušte používateľom nákupné rozhodovanie (case)

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Pred pár dňami som bol na jednej konferencii rozprávať o tom, ako zjednodušiť používateľom nákupné rozhodovanie na webe. Prezentácia mala úspech a tak som sa ju rozhodol pretaviť do článku. Čo je najzaujímavejšie na tomto celom je to, že som spravil test na 100+ používateľoch, a dá sa teda povedať, že mám aj relevantné výsledky z testu.

Problém:

Pravidelne sa stretávam na webe s reklamou, ktorá smeruje na nezmyselné landing pages

Tento problém existuje asi odkedy sa online reklama spustila. Je až smutné, že ešte stále problém trvá, a to aj u najväčších reklamných hráčov v online. Keď som išiel chystať prezentáciu na danú konferenciu, myslel som si, že ťažko nájdem príklady reklám, ktoré odkazujú na zlé stránky. Bohužiaľ som príkladov našiel veľa a rýchlo, ale aspoň som si to mohol celé reálne otestovať na ľuďoch.

Ako funguje nákupné rozhodovanie?

Čím jednoduchšie a intuitívnejšie vytvoríme celý nákupný proces, tým jednoduchšie sa používatelia rozhodujú pri nákupe. To znamená, že ak nedávam zbytočné zábrany používateľom do nákupného procesu, tak im ho zjednoduším a rýchlejšie predám.

Čo sú zábrany v nákupnom procese?

Úplný základ je, že používateľov posielame na stránky, kde musia hľadať to, kvôli čomu vôbec na reklamu klikli.

Príklad 1:

Reklama:


Landing Page:


Kde sa nachádzal produkt z reklamy?


3 – 7 sekúnd je väčšinou kľúčových

Z rôznych štúdií, ktoré sú online dostupné, môžeme vedieť, že na zaujatie používateľa na webe je potrebných úvodných 3 až 7 sekúnd. Čiže ak používateľ klikne na reklamu s určitým vizuálom, je preňho najideálnejšie dopovedať mu na webe príbeh z reklamy – rovnakým vizuálom, zľavou a podobne.

V tomto prvom príklade používateľ klikol na reklamu, v ktorej boli zlaté okuliare a Rudy Fernandéz, ktorý má v Hawkers vlastnú kolekciu okuliarov. Je teda jasné, že človek klikne na túto reklamu buď pre zlaté okuliare alebo priamo kvôli Rudymu Fernandézovi. Keď následne po kliknutí človek príde na stránku, kde je hlavnou tvárou iná známa osobnosť Alex Reis a zlaté okuliare sa dajú iba veľmi ťažko na stránke nájsť, tak značka Hawkers zbytočne komplikuje používateľom ich nákupnú cestu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1506520790668{margin-left: -180px !important;padding-top: 20px !important;padding-bottom: 20px !important;}“ el_id=“bg-lietadielko“][vc_column css=“.vc_custom_1506530421738{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}“ offset=“vc_hidden-sm vc_hidden-xs“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“1/3″ css=“.vc_custom_1507554233307{padding-top: 25px !important;}“][vc_column_text css=“.vc_custom_1506520873059{padding-left: 30px !important;}“]

Dostávaj články na email

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″]
[/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/3″][vc_single_image image=“5855″ alignment=“right“ css=“.vc_custom_1506520374924{margin-top: -80px !important;}“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Vytvoril som si test, do ktorého bolo zapojených viac ako 100 ľudí

V teste som použil reálnu reklamu a landing page, ktorú som našiel na webe. Potom som polovici používateľov ukázal originál verziu a druhej polovici mnou upravenú verziu. Cieľom testu bolo zistiť, či si používatelia myslia, že prišli na správnu stránku po kliknutí na reklamu.

Reklama vyzerala takto:

Ja som v teste reklamu iba textovo opísal, konkrétne takto:

Klikol/a si na reklamu, v ktorej bola 20% zľava na okuliare so zlatým rámom.

Myslíš si, že si z reklamy prišiel/a na správnu stránku?

Toto bola pôvodná landing page:


V teste sa až 63,3 % používateľov vyjadrilo, že si myslia, že prišli na zlú stránku.

Ja som následne upravil danú landing page takto:


Zmena na stránke bola vytvorená cez Visual Website Optimizer a trvalo mi to asi 10 minút (bez zásahu do kódu stránky).

V rovnakom teste až 83,3 % používateľov povedalo, že prišli na správnu landing page.

Zlepšenie v tomto teste bolo 43,9%, a to iba jednoduchou zmenou, ktorú viete spraviť hneď.

Ako identifikovať zlú landing page?

Použite nástroj HotJar, ktorý vám dokáže nahrávať používateľov, ktorí prídu na váš web. Zároveň môžete používateľom cez nevtieravú anketu položiť otázky tipu: “Našli ste na tomto webe, čo ste hľadali?” Budete mať hneď jasný feedback na vašu landing page.

Otázky používateľom môžete položiť aj cez GetSiteControl tool, ktorý ja používam aj na Subscribe popup.

Ak si nie ste istí, ako stránku upraviť

Použite Visual Website Optimizer, vďaka ktorému aj bez programovania a zásahov do vašej stránky môžete web upraviť tak, ako si myslíte, že bude lepšie fungovať a spustiť A/B test, aby ste si naozaj kvalitu upravenej stránky otestovali.

Checklist, čo by som ja spravil na vašom mieste:

Skontrolujte si všetky reklamy a ich URL adresy a porovnajte si ich s reklamou

Nahrajte si používateľov na vašom webe

Vytvorte A/B test a zistite, či niektoré landing page nemôžu fungovať lepšie


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments


bottom of page